Ministr Dobeš: Část komunikace od Lukášova po Belgickou dokončíme ještě letos

04.02.2012 - Liberecký kraj navštívil v pátek 3. února ministr dopravy Pavel Dobeš. Jednou ze zastávek byl také Jablonec nad Nisou. Hlavními tématy jabloneckého jednání byla komunikace I/14 – napojení z Liberce na Jablonec n.N., Západní tangenta a Jižní obchvat města, křížení komunikací I/14 a I/10 v prostoru Palackého ulice.

Jednalo se u pracovního oběda, ale i na půdě radnice. Ministr Dobeš si vyslechl více názorů hlavně k Západní tangentě, k níž jako jediné se v budoucím územním plánu města nenašlo kompromisní řešení vyhovující všem stranám.

„Souhlasné stanovisko ministerstva dopravy k nové variantě Západní tangenty existuje. Ministerstvo řeklo ano, pokud bude i řešení komunikace I/10. Nechci se rozhodovat od stolu, nechci říkat, kdo má pravdu a kdo ne. V tomto okamžiku bychom měli předložit argumenty všech stran, Vždy se najde někdo, komu bude daná komunikace vadit. Je třeba zhodnotit všechna kriteria stavby – časový horizont, vlastnictví pozemků, cenu každé z variant, návaznost na ostatní komunikace a podobně. Opravdu bych velmi nerad dnes řekl konečné stanovisko,“ prohlásil ministr Dobeš po pracovním jednání na radnici.

Dodal však, že je důležité, aby debata probíhala. „Faktem je, že finanční prostředky na samotnou výstavbu Západní tangenty v plánu roku 2014 nejsou. V březnu příštího roku bychom měli začít plánovat další sedmileté období 2014-2020. Teprve tam by se komunikace tohoto typu mohla objevit,“ konstatoval Pavel Dobeš.

Starosta Jablonce Petr Beitl upozornil, že pokud by silnice I. třídy od Liberce na Tanvald měla vést kolem přehrady, rozdělí město na dvě části. „Proto prosazujeme novou variantu Západní tangenty vedoucí extravilánem. Je i šetrnější z hlediska životního prostředí, protože město obchází, i když je pravda, že mírně zhorší v dané lokalitě dosavadní exkluzivitu bydlení, jelikož teď tu lidé skutečně žijí v těsném sousedství lesa.“

Jeden slib však v Jablonci ministr dopravy zanechal. Ještě v tomto roce Ředitelství silnic a dálnic postaví rovný úsek spojnice od Lukášova po Belgickou ulici. „Do celého úseku spojnice Kunratice – Jablonec, což je silnice I/14, bylo v minulosti investováno kolem 1,5 miliardy korun. To jsou nemalé finance. Nicméně na ten krátký, v podstatě drobný úsek po Belgickou ulici budou peníze z globální položky ještě letos. Na ten složitější úsek, na serpentiny, peníze nejsou – jedině pokud se změní situace v následujících letech v kapitole ministerstva dopravy. Kolem Jablonce je vedena ještě komunikace I/10 na Tanvald a i tam bych se přimlouval za to, aby se našly peníze z globální položky ještě letos,“ uzavřel návštěvu v Jablonci ministr dopravy Pavel Dobeš.

Vytvořeno 4.2.2012 11:00:35 | přečteno 2626x | Petr Vitvar