Mimořádná situace v dopravě a energetice

Tisková zpráva 15. 10. 2009

Spad sněhu (15.10.2009), obrázek se otevře v novém okněV důsledku intenzivního spadu sněhu v uplynulých dvou dnech (25-30 cm) došlo ke zkomplikování situace v dopravě a energetice. Situací se zabýval kalamitní štáb města Jablonec nad Nisou. Zasedlo v něm vedení města, zástupci PČR, Městské policie, hasičů, ČSAD Jablonec a Technických služeb Jablonec.

„Na silnicích máme veškerou techniku, která je v této situaci dostupná, kolem 28 strojů. Povolali jsme i další dodavatele, které běžně nevoláme.Těžký a mokrý sníh komplikuje práci především lehčích strojů,“ řekl na úvod Milan Nožička, ředitel Technických služeb Jablonec, které mají na starosti zimní údržbu na místních komunikacích města. Přednostně jsou ošetřovány komunikace, po kterých jezdí městská hromadná doprava. Ani přes intenzivní nasazení techniky není v tomto okamžiku možné odklízet sníh z chodníků.

O situaci v městské a meziměstské dopravě informoval Milan Svoboda, vedoucí dopravního úseku ČSAD: „Autobusy nám zůstaly stát ve Vlastiboři, Rejdicích, na Černé Studnici, v Huntířove a u Suchých skal. Důvodem jsou často spadlé stromy. Zdržela se ranní linka do Prahy a do Brna. Městská doprava měla problémy na Rýnovické ulici, v Lukášově. Nejezdí autobusy na Maxov, Jindřichov a Hrabětice. Městská hromadná doprava funguje, s problémy v okrajových částech.“

Kalamitní štáb vyzývá občany Jablonce:

  • vyhněte se cestám do a z Jablonce, které nejsou nezbytně nutné
  • co nejvíce omezte provoz svých dopravních prostředků po městě a využívejte hromadnou dopravu
  • používejte zimní výbavu (zimní pneumatiky, sněhové řetězy, lopaty, i pytle s pískem)
  • nebraňte zimní údržbě nevhodným parkováním
  • buďte ohleduplní - v této situaci může narůstat nervozita
  • dávejte pozor pod stromy - těžký mokrý sníh a silný vítr láme větve, na kterých navíc ještě zůstalo listí. Z tohoto důvodu došlo k uzavření městského parku Tyršovy sady.
  • rovněž je třeba být opatrný u domů - může dojít k sesunu těžkého mokrého sněhu ze střech.

Pro uvolnění situace vedení města rozhodlo na městských placených parkovištích od dnešního dopoledne zrušit zpoplatnění (do soboty 12.00, respektive do neděle 18. října).

Přístupy do Jablonce jsou ztížené

Průjezdnost samotného města se daří zatím udržet. Horší je situace s meziměstským spojením. Komplikovaná je trasa na Tanvald, ale i směrem od Rychnova jsou problémy s kamióny, které kloužou na letních pneumatikách v rychnovském kopci.

Kalamitní štáb vyzývá i případné návštěvníky Jablonce, aby raději odložili svoji cestu do našeho města. Situace může být navíc zkomplikována i průběhem Rallye Bohemia, protože po silnici I/14 vede objízdná trasa. Dá se na ní očekávat hustší provoz. Státní (meziměstské) silnice nejsou v péči města a město není až na výjimky schopno s úklidem těchto komunikací pomoci, mimo jiné proto, že nemá potřebnou techniku (např. radlice s gumovými lištami).

Kvůli blížícímu se oteplení se zatím neuvažuje o odvozu sněhu. Nutno podotknout, že přijímaná opatření jsou zatím mimo rámec letošního plánu zimní údržby. Ten začne platit až od 1. listopadu. Současný nepříznivý stav by neměl být dlouhý, očekává se zhruba do soboty. Nicméně na mimořádnou údržbu silnic a odstraňování stromů vydá město Jablonec v těchto dnech přes 1,1 milionu Kč a v případě potřeby je připraveno rozpočet dále posílit.

Problémy byly i v energetice

Od dnešní noci nedodávala teplárna firmy JTR, a.s. teplo a teplou vodu. Důvodem bylo přerušení dodávky proudu do provozovny v Brandlu v důsledku výpadku napětí způsobeného padlými stromy na vedení společnosti ČEZ. Ta vyhlásila kalamitní stav a dodávku obnovila dnes ve 12 hodin. Dodávky tepla budou obnoveny dnes kolem 15. hodiny. Kvůli zimě ředitelé některých jabloneckých škol dnes zrušili vyučování.

Kalamitní štáb se sejde k dalšímu jednání v pátek dopoledne, aby vyhodnotil situaci a rozhodl o dalších opatřeních. Krizová situace se dá očekávat v pátek odpoledne, kdy je v Jablonci i na přístupových komunikacích dopravní špička.

Vytvořeno 15.10.2009 13:16:24 | přečteno 4280x | Petr Vitvar
load