Městská medaile bude udělena další osobnosti

Tisková zpráva 27. 05. 2009

Mezi významné jablonecké osobnosti patří také výtvarník Viktor Vorlíček, jehož sté narozeniny si město připomene výstavou z umělcovy tvorby v Městské galerii MY. Loni v říjnu mu Rada města Jablonce nad Nisou udělila stříbrnou městskou medaili Josefa Pfeiffera.

Výstava, která potrvá do 26. června, se zahájí slavnostní vernisáží zítra v 17 hodin. V jejím rámci předá medaili Otce města malířovu synu Jiřímu jablonecký místostarosta Lukáš Pleticha. Ta byla Viktoru Vorlíčkovi udělena za jeho práci spoluzakladatele a prvního ředitele jabloneckého muzea, za vynikající záznam krajiny v okolí Jablonce a dlouholetou pedagogickou práci.

„Medaile vznikla v souvislosti s dvoustým výročím povýšení Jablonce na městys a město ji uděluje vybraným osobnostem kulturního a společenského života našeho města jako výraz úcty k jejich práci a k dlouhodobě vyznávaným hodnotám, které jsou důležité pro společnost. A do této společnosti oceněných osobností zcela nepochybně patří i malíř a grafik Viktor Vorlíček,“ říká Lukáš Pleticha.

Viktor Vorlíček

Viktor Vorlíček se narodil 7. 8. 1909 v Bělé u Turnova. Absolvoval grafickou speciálku Maxe Švabinského na pražské akademii, jeden rok byla také studentem prof. T. F. Šimona. Po studiích pracoval jako pedagog a v roce 1945 přijal místo středoškolského profesora na Státní odborné škole pro umělecký průmysl v Jablonci nad Nisou. Od 1. 9. 1949 se podílel na založení a posléze se stal i prvním ředitelem dnešního Muzea skla a bižuterie. Do školství se vrátil opět 1. 9. 1954, zemřel 27. 2. 1976 v Praze.

Vytvořeno 27.5.2009 14:35:58 | přečteno 2462x | Petr Vitvar
load