Město usilovně pracuje na následcích kalamity

Tisková zpráva 30. 10. 2009

Tyršův park, foto: O. Simm, obrázek se otevře v novém okněPět dnů sněžení, průměrně 65 cm mokrého, těžkého sněhu, silný vítr. Toto řádění přírody se přehnalo Jabloncem během druhého říjnového týdne. Sníh do dnešních dnů téměř zcela odtál, následky na dřevěných porostech se však neodstraňují tak jednoduše.

O odklízení spadaných větví a narušených dřevin se v Jablonci nad Nisou starají tři firmy, které si město rozdělily na „své“ části.

  • Pravou strana Mšena ve směru na Janov nad Nisou (ulice Mšenská, J. Hory, Mládí, Pobřežní, Hluboká), sídliště Šumava, Jablonecké Paseky, nám. B. Němcové, ulice Novoveská, Podhorská a část centra uklízí Technické služby Jablonec, s. r. o.
  • Levé strany Mšena (ulice B. Němcové, I. Olbrachta, Mechová, Mozartova, Čelakovského), sídliště Malá Janovská, Rýnovic Proseče, ulic Jizerská, Žitná, Okružní, Dr. Randy, Opletalova, Máchova a další části centra se ujala společnost SKS, a. s.
  • Firma Tomáš Kubín zbavuje větví a zbytků dřevin poslední část centra (Tyršovy sady), ulici Sadovou, sídliště Žižkův Vrch (Nová Pasířská, Lužická, Řetízková, Skřivánčí, Na Výšině atd.), stejně jako ulice Pražskou, Polní, Hřbitovní, U Nisy, Na Vršku, Libereckou (Abeceda), Budovatelů, Vlaštovčí a části Vrkoslavice i Kokonín.

Všechny tři firmy se snaží zbavit město větví a spadaných stromů co nejrychleji, ale zvýšit tempo už prostě nejde. Je třeba postupovat opatrně, jelikož ještě pořád není zcela jisté, že stromy nejsou poškozené více, než je na první pohled patrné. Proto prosíme občany o trpělivost.

Městu pomáhají i dobrovolníci, po dohodě s oddělením životního prostředí a s jeho povolením vyklízí určité lokality a dřevo stahují. Přesto kalamita způsobila tak velké škody, že práce potrvají spíše ještě několik týdnů, rozhodně ne dnů. Stále platí, že není doporučen vstup do parků, které, kromě Tyršových sadů, nelze fyzicky uzavřít. Není možné ručit za to, že v korunách stromů se neskrývá nebezpečí v podobě dalších ulámaných větví. Ani uklizené větve po zemi neznamenají, že je toto nebezpečí odstraněno.

Bohužel i v tomto okamžiku se objevuje negativní chování některých lidí, kteří následky nepříznivého počasí využívají ve svůj prospěch. Kácejí stromy, které nejsou poškozené, odváží si velké kusy dřeva, které se jim hodí. Proto oddělení životního prostředí požádalo Městskou policii Jablonec nad Nisou, aby kontrolovala každého, kdo nějakým způsobem manipuluje se dřevem, zda má na tuto práci povolení radnice. V opačném případě strážníci postupují dle platného přestupkového zákona, mohou udělit na místě blokovou pokutu nebo sepíší hlášení a předají celou věc na oddělení přestupků.

Vytvořeno 30.10.2009 13:21:38 | přečteno 3191x | Petr Vitvar
load