Město ušetří více jak 3 miliony za mobilní služby

Tisková zpráva 27.10.2010

Zcela novým způsobem vybíral Městský úřad v Jablonci nad Nisou poskytovatele mobilních služeb. Zvolil formu elektronické aukce. Cílem bylo maximálně snížit provozní náklady na služby mobilního operátora. Po čtyřicetiminutové aukci dosáhl Jablonec téměř osmdesátiprocentních úspor, čili ušetří v příštích dvou letech více jak tři miliony korun.

Město uzavřelo smlouvu s firmou eCentre, a. s., která se zabývá snižováním nákladů firmám, institucím, ale i veřejné správě. Společnost nejprve provedla audit skutečně využívaných mobilních služeb, připravila zadávací dokumentaci, oslovila mobilní operátory a předběžně vyhodnotila jejich nabídky. Poté vyhlásila termín elektronické aukce a nachystala aukční síň, kterou dnes ve 13 hodin otevřela. Po vyhodnocení výsledků aukce předá firma eCentre, a. s. návrh na vítěze Radě města Jablonce nad Nisou a k podpisu smlouvy může dojít patnáct dnů po potvrzení vítěze radou.

Vítězný operátor, jehož jméno bude známo až po vyhodnocení aukce a předání návrhu radě města, tedy ve čtvrtek 4. listopadu, podepíše s městem dvouletý kontrakt na poskytování mobilních služeb za 831 765 korun. Původní hodnota zakázky byla 3 982 368 korun, před aukcí činila nejnižší nabídka 1 700 986 korun. Město tak uspořilo 79,11% z nákladů na mobilní služby, což činí 3 150 603 koruny.

Město Jablonec používá 408 SIM karet a průměrně měsíčně vynakládá za služby mobilního operátora 165 tisíc korun. „Hodnota dvouleté zakázky je 3 982 368 korun. Už když jsme však hodnotili nabídky, došli jsme k padesátiprocentním úsporám,“ konstatoval v úvodu aukce obchodní ředitel společnosti eCentre, a. s. Lubor Alex.

Základní délka elektronické aukce je 30 minut. V té době mohou účastníci aukce - v tomto konkrétním případě byli tři - vylepšovat svou nabídku. Pokud poslední nabídka přijde dvě minuty před koncem vymezeného času, aukční síň zůstane otevřena o pět minut déle. V Jablonci se prodlužoval čas dvakrát.

Firma eCentre spolupracuje například s městy Ostrava či Jihlava, s krajem Ústeckým, Moravskoslezským, Vysočinou, ale i s ministerstvem kultury. „Neznám účinnější způsob jak donutit dodavatele snížit své ceny,“ konstatoval Lubor Alex a dodal: „Naše obchodní ambice je pokračovat ve spolupráci s Jabloncem.“

Protože už první spolupráce byla velmi úspěšná, nebrání se město té další. A tak již v druhé půli listopadu se na jablonecké radnici otevře další elektronická aukční síň. Tentokrát bude předmětem výběru dodavatel zemního plynu.

Vytvořeno 29.10.2010 9:56:13 | přečteno 3244x | Petr Vitvar