Marianne Döbbelin darovala část své sbírky muzeu

Tisková zpráva 14. 07. 2010

Už 130. výročí založení si letos připomíná Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Jablonci nad Nisou, a to hned několika tématickými výstavami probíhajícími pod záštitou starosty Petra Tulpy. Jednou z nich je například i výstava Prade: Jablonecká módní bižuterie 1922-1995. Část cenné sbírky bižuterie darovala dcera Richarda Prade Marianne Döbbelin Muzeu skla a bižuterie.

Výstava je otevřena v prostorách Muzea skla a bižuterie až do 10. října a je skvělým tipem na prázdninový výlet. „Expozice představuje firmu Prade jako producenta exkluzívní bižuterie, a to jak během její činnosti v Jablonci nad Nisou, tak ve Schwäbisch Gmündu,“ říká hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie Petr Nový.

Skvělou choreografii výstavy připravily společně s rodinou Prade šperkařky Doris Raymond-Nowak a Cornelie Ueding. Ta pak začala v roce 2009 putovat po Evropě (Schwäbisch Gmünd, Zoris u Düsseldorfu, Brusel). Do Jablonce byla převezena z Isergebirgs Museum v Kaufbeurenu. A to včetně knihy k výstavě vydané. Exkluzívní publikace je sice celá v němčině, ale zájemci ji mohou získat v recepci jabloneckého muzea za 1300 korun včetně dodatečného kompletního českého překladu.

O výjimečnost výstavy se postaraly nejen vystavené exponáty, ale i společenská úroveň její vernisáže. Ta totiž proběhla za přítomnosti jedné z dcer zakladatele firmy Richarda Prade, a sice Marianne Döbbelin, která společně se svou sestrou Irmentraud a matkou Emmi firmu ve Schwäbisch Gmündu až do roku 1995 vedla. Paní Döbbelin do Jablonce doprovodil také primátor Schwäbisch Gmündu Richard Arnold.

„Paní Döbbelin mě poprosila, abych jí na této významné cestě doprovázel. Je to cesta zpět do Jablonce, zpět do vlasti, v níž rodina Prade před 2. světovou válkou žila a pracovala,“ řekl Richard Arnold a dodal, že tímto aktem se životní dílo rodiny i firmy Prade vrací zpět na místo, kde všechno začalo. A vrací se symbolicky i doslovně, protože část expozice darovala Marianne Döbbelin jabloneckému muzeu do sbírek. „Tímto darem by chtěla Marianne Döbbelin projevit úctu svému rodnému městu Jablonec nad Nisou a jeho obyvatelům. A nejen to: tento dar by měl být aktem smíření a podnětem k mírovému soužití Čechů a Němců,“ konstatoval primátor Schwäbisch Gmündu Richard Arnold.

Vytvořeno 14.7.2010 17:40:18 | přečteno 2277x | Petr Vitvar
load