Lokální dukáty vstoupí do oběhu na vánočních trzích

03.12.2010 - Od čtvrtka 16. prosince vejde v platnost lokální měna 40 jabloneckých grešlí s platností do konce roku 2011.
Suvenýr, dárek nebo prostě lokální platidlo začne prodávat ve svém stánku na vánočních trzích na Mírovém náměstí organizátor celého projektu Karkonoski Dom Numizmatyczny. V budoucnu bude dukát k dostání v informačním turistickém centru.
„Jsme zcela prvním městem na území České republiky, ale kdo jiný by měl být nositelem nové myšlenky o lokálním platidle než právě současné české mincovní město,“ říká starosta Petr Beitl.
Projekt 40 jabloneckých grešlí navazuje na velmi úspěšnou podobu toho polského. Tam se do akce lokální dukát zapojilo devětadvacet měst. Do konce roku například platí lokální dukát kousek za česko-polskými hranicemi ve městech Karpacz a Szklarska Poreba. Také jablonecké partnerské město Jelenia Góra vydalo 4. září nákladem 10 000 kusů svůj dukát, který bude v oběhu do 30. září příštího roku. Jelenohorským lokálním dukátem lze platit hlavně v některých městských kavárnách, restauracích, hotelích, cukrárnách, obchodech, v informačním turistickém centru, ale i na mnoha dalších místech.
Autorem lokálního dukátu 40 jabloneckých grešlí je Petra Kobrlová, studentka 2. ročníku Vyšší odborné školy při SUPŠ v Jablonci nad Nisou. I jablonecký dukát má být nejen suvenýrem či cenným úlovkem pro numizmatiky, ale také místním platidlem. Ovšem pouze v Jablonci na určených místech, jejichž seznam by byl dostupný na městském úřadě, na plakátech rozvešených ve městě, na webových strankách města či organizátora akce.
Jenže jablonečtí podnikatelé zatím do projektu nevložili takovou důvěru jako jejich polští kolegové: „Akce Lokální a Městský dukát je v Polsku velice populární, téměř každé město má nebo mělo své vlastní platidlo. Samozřejmě takové akce neorganizuje pouze naše firma. Avšak vzhledem k faktu, že my jsme jich provedli přes čtyřicet, můžete si představit množství podobných akci s dukátem v naší zemi. Nepřekvapilo nás, že se čeští podnikatelé mohou projektu obávat. Je přece první v České republice,” vysvětluje Katarzyna Wawrzyńska a dodává, že lokální dukát slouží propagaci jak města tak partnerských firem. „Hlavní myšlenkou je zavedení dukátů do běžného oběhu a jejich uplatnění se jako místní platidlo. Čím více partnerských firem, tím jednodušší způsob distribuce. Navíc plánovaný velmi nízký náklad lokálního dukátu způsobí, že se rychle stane vyhledávaným numismatickým a turistickým artiklem a partnerské firmy nebudou mít problém s distribucí.“
Podle slov představitelky společnosti Karkonoski Dom Numizmatyczny partnerská firma získává dukáty v ceně 40 Kč. Měřitelnou výhodou pro ni je každý desátý žeton za jednu korunu, který má pro vlastní propagaci. Prostřednictvím žetonů partnerská firma získává pro svůj podnik reklamu zdarma, a to na reklamních plakátech i webových stránkách města a polského organizátora akce. Podnikatelé mohou zvětšit své obraty, jelikož dukát získají především při placení za nákup zboží nebo služeb.
„Tímto bych ráda ke spolupráci přizvala všechny provozovatele služeb, obchodů a restaurací. Právě vy můžete pomoci uvést lokální dukát do oběhu a přímo se tak podílet na kulturním rozvoji a propagaci vašeho města”, vyzývá jablonecké podnikatele ke spolupráci na projektu Katarzyna Wawrzyńska.
Jablonecká grešle
Další informace
- www.dukat-lokalny.pl/jablonec (stránky organizátora akce)