Lednová zima stála Jablonec osm milionů

03.02.2012 - Na osm milionů korun byly vyčísleny náklady za lednovou zimní údržbu v Jablonci nad Nisou. Po období zvýšeného pracovního úsilí probíhá zimní údržba ve městě opět dle standardního plánu.

„Denní i noční odvozy sněhu, ke kterým jsme byli nuceni přistoupit v lednu, kdy hustě sněžilo, jsme už zastavili. Kde to bylo možné, tam jsme sníh odfrézovali do volného prostoru, z nejhorších míst jej odvezli na dočasnou deponii v sousedství sběrného dvora na Proseči nebo vedle sportovní haly u přehrady,“ říká Pavel Kozák, vedoucí oddělení správy komunikací a koordinátor zimní údržby. Podle jeho slov se v současné době údržba soustřeďuje hlavně na sypání chodníků a komunikací III. pořadí. „Kvůli vysokým mrazům, za kterých je neúčinný chemický posyp, nyní sypeme pískem nebo drtí uklouzané chodníky a komunikace, upravujeme rozhledová pole v křižovatkách a u přechodů.“

Silné mrazy hodně zmírnily dopravu, lidé ve většině případů užívají tu veřejnou, svými vozy vyjíždí méně. Hodně se snížil počet stížností, podnětů i žádostí na zimní údržbu. „Nyní se občas ozve telefon, kdy nás někdo požádá o posypání uklouzaného úseku. To se snažíme obratem vyřešit,“ podotýká Kozák.

V návrhu rozpočtu města pro rok 2012 se počítá s 18 miliony korun na zimní údržbu. „Dnes už víme, že leden nás přišel na milionů osm včetně DPH,“ konstatuje místostarosta Miloš Vele, „museli jsme intenzivně odklízet a nezbytné množství sněhu odvážet, jelikož jsme dle předpovědi věděli, že přijdou kruté mrazy, při nichž je úklid a odvoz komplikovaný. Myslím, že všem, kdo se na zimní údržbě podíleli, patří velký dík. Skutečně je pravda, že dosud zimní údržbu zvládají bez větších problémů.“

Zvýšené náklady na zimní údržbu si vyžádalo nepřetržité husté sněžení v lednu, kdy během jednoho týdne spadlo ve městě 1,5 metru sněhu.

Vytvořeno 3.2.2012 8:43:50 | přečteno 1870x | Petr Vitvar