Koncert ke 150. výročí narození významných rodáků

03.12.2010 - Slavnostní večer věnovaný Gustavu Leuteltovi a Fideliu Finke

Pod záštitou Petra Beitla, starosty města Jablonce nad Nisou, a Jana Miksy, starosty obce Josefův Důl, proběhne v sobotu 4. prosince od 19 hodin v koncertním sále jablonecké základní umělecké školy slavnostní večer věnovaný dvěma významným kulturním osobnostem Jablonecka. Novou knihu inspirovanou Leuteltovou Knihou o lese zde představí Siegfrried Weiss.

Večer nazvaný A les je tichý kolem kol připomíná 150. výročí narození dvou kulturních osobností Jablonecka, jimiž jsou hudební propagátor a skladatel Fidelio Finke (*1860 Jindřichovice pod Smrkem, †1940 Liberec) a básník Jizerských hor Gustav Leutelt (*1860 Josefův Důl, †1947 Seebergen, Německo).

Večerem, který pořádá město Jablonec nad Nisou ve spolupráci s Domovem české hudby o. p. s., slovem provede David Jelínek. Účinkují: Michiyo Keiko - soprán, Jakub Fišer - housle, Marek Šedivý - klavír. Na programu jsou skladby z díla Fryderyka Chopina, Vítězslava Nováka, Fidelia Friedricha Finke, Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Tímto koncertem tak město navazuje na večer v září 2009 - tehdy jsme si také ve spolupráci s o. p. s. Domov české hudby v kostele sv. Anny připomněli 110. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších světových dirigentů 20. století, jabloneckého rodáka, Petera Hermanna Adlera.

Gustav Leutelt, foto: Muzeum místní historie Josefův Důl, obrázek se otevře v novém okněDruhá část sobotního večera bude literární. Tady představí Siegfried Weiss knihu fotografií a básní Píseň o lese / Das Lied vom Walde. Ta byla inspirována dílem Gustava Leutelta Kniha o lese a Siegfried Weiss použil i některé Leuteltovy texty. Zajímavostí nové knihy je to, že Weissovy básně vychází v češtině i němčině. Stejně tak Leuteltovy texty, které se objevují zcela poprvé v českém překladu, a to Otokara Simma a Siegfrieda Weisse. Knihu vydal Jizersko-ještědský horský spolek s podporou města Jablonec nad Nisou a Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor. K dostání je v běžné síti knihkupectví a v Jabloneckém kulturním a informačním centru v přízemí radnice.

V souvislosti se jménem Gustava Leutelta nelze nepřipomenout, že v roce 2004 vznikla na vyšším studiu jablonecké umělecké průmyslovky také plaketa věnovaná tomuto spisovateli. Jako svou absolventskou práci v netradičním čtvercovém formátu ji vytvořila Petra Hanzlíková a vyrazil ji Znak Malá Skála.

Další informace

Vytvořeno 3.12.2010 13:45:17 | přečteno 2137x | Petr Vitvar
load