Kalamitní stav zatím v Jablonci vyhlášen nebude

Tisková zpráva 20. 02. 2009

Starosta města Jablonce nad Nisou Petr Tulpa svolal na dnešní ráno k aktuálnímu jednání komisi zimní údržby, aby zhodnotila stav sněhových srážek a popřípadě vyhlásila některý ze stupňů kalamitního stavu.

Starosta Petr Tulpa po jednání komise složené ze zástupců města a jeho vedení, policie státní i městské, jabloneckých technických služeb i krajské správy silnic a ČSAD se na základě informací o stavu a způsobu provádění zimní údržby, aktuálních meteorologických předpovědí a prognóz možného pohybu dopravy a chodců, rozhodl, že během víkendu žádný ze stupňů kalamitního stavu nevyhlásí.

„V tuto chvíli by vyhlášení kalamitního stupně nebylo vhodné, protože zásobování ve městě není ohroženo, stejně tak průjezdnost komunikací pro záchranky, hasiče a bezpečnostní složky je dobrá. Zároveň bych rád pochválil jablonecké občany za dosavadní chování na komunikacích, neboť nejsou řešeny žádné zásadní spory a nedošlo ani k nárůstu dopravních nehod, a požádat je o trpělivost ještě po několik příštích dní, dokud bude vytrvalé sněžení klást na nás všechny, kteří uklízíme i užíváme komunikace, zvýšené nároky,“ konstatoval starosta a dodal, že se komise rozhodla posílit technické vybavení na víkend. Podle údajů technických služeb stojí běžný den zimní údržby 350 tisíc korun, na víkend bylo rozhodnuto zvýšit čerpání finančního limitu na zimní údržbu o 150 tisíc korun. To se projeví hlavně ve zvýšeném počtu velkoobjemových nákladních automobilů, které budou odvážet sníh na uložiště.

Zároveň je však třeba dodat, že všechny síly budou směrovány k plnění plánu zimní údržby a až do odvolání nebudou prováděny žádné nadstandardní služby. Vzhledem k povětrnostním podmínkám se také prodlužují lhůty k úklidu sněhu. V pondělí je třeba počítat s návratem dětí po prázdninách do škol, proto musí být odklizen sníh i z těchto prostor. Strážníci městské policie dohlédnou ve zvýšené míře na bezpečnost dětí na přechodech. Zároveň komise apeluje na občany, aby v současné době raději využívali hromadnou dopravu a své vozy zanechali, pokud je to možné, doma. Také vyzývá řidiče k maximální vzájemné ohleduplnosti, protože zvláště komunikace III. pořadí jsou průjezdné jen v jednom pruhu a vozy si musí dle možností dávat přednost v jízdě. Je třeba dbát i pokynů značek se stanoveným časovým limitem informujícím o úklidu sněhu a v daném časovém úseku nekomplikovat práci technickým službám.

K další schůzce se komise zimní údržby sejde v pondělí odpoledne.

Vytvořeno 20.2.2009 10:45:36 | přečteno 2150x | Petr Vitvar
load