Kalamita odvolána

Tisková zpráva 19. 10. 2009

Tyršův park, foto: O. Simm, obrázek se otevře v novém okněDnes ráno kalamitní štáb města Jablonec nad Nisou rozhodl o ukončení kalamitních opatření 1. stupně, které vyhlásil v pátek ráno. Veřejnost by však dále měla dbát zvýšené opatrnosti zejména při pohybu pod stromy.

Na dnešním jednání kalamitního štábu, kterého se zúčastnila většina složek IZS, poděkoval starosta města Petra Tulpa všem za výbornou spolupráci. Poděkování patří zvláště hasičům (profesionálním i dobrovolným), koordinátorům kalamitního štábu, pracovníkům technických služeb, zaměstnancům městského úřadu, pracovníkům v dopravě, policistům ČR, strážníkům MP i všem firmám, jednotlivcům i občanům, kteří se v mnoha případech sami iniciativně zapojili do pomoci.

Dnes jsou již všechny silnice v Jablonci průjezdné. ČSAD Jablonec postupně zprovoznilo všechny linky, a ode dneška jezdí i do Jindřichova a Hrabětic.

I když akutní kalamitní situace skončila, některá opatření zůstávají v platnosti. Prioritou je nadále úklid stromů a větví, a také některých větších hromad sněhu, například na sídlištních parkovištích. Sníh se zatím pro očekávané oteplení nebude odvážet, ale pouze odhrnovat na volné plochy.

Nadále je nebezpečné pohybovat se zejména pod vzrostlými stromy. Proto trvá zákaz vstupu do městských parků a na hřbitovy, je omezen pohyb na zahradách základních a mateřských škol. Školy na toto nebezpečí opět upozorní žáky a studenty. Do ostatních míst (např. do příměstských lesů) je vstup na vlastní nebezpečí. Občané jsou vyzýváni opravdu nepodceňovat toto nebezpečí.

Telefonická linka 483 312 120 která během kalamity sloužila především k hlášení havarijních stromů, je ode dneška určena pro řešení dalších zvláštních situací (teplo, energie). Linka bude v provozu od 8 do 17 hodin do čtvrtka 22. října.

Záležitostmi poškozené zeleně a případnými nabídkami občanů a firem na pomoc s úklidem se bude zabývat i nadále oddělení životního prostředí (OŽP).

Stromy, které jsou v důsledku uplynulých události v havarijním stavu (tzn. že akutně ohrožují bezpečnost lidí a majetku) lze po dohodě s OŽP mimořádně kácet na základě oznámení. Stav stromu je potřeba doložit nejlépe fotodokumentací.

Vlastníci soukromých pozemků, na kterých během kalamity již došlo ke kácení stromů mají povinnost poslat do 15 dnů oznámení o kácení na oddělení životního prostředí Městského úřadu v Jablonci nad Nisou. Pro hladký průběh vyřízení doporučujeme přidat fotodokumentaci pokáceného stromu.

Telefonní čísla OŽP: 483 357 186, 483 357 284, 483 357 214, 483 357 187.

Poškozené je také veřejné osvětlení v několika částech Jablonce (Zelené údolí, Dobrá voda, Vrkoslavice, Proseč, u přehrady). Opravy již byly zahájeny, ale vzhledem k nutnosti osazení nejméně 15 povalených sloupů si vyžádají nějaký čas.

Při svozu odpadu došlo v některých místech ke zdržení. Firma SKS postupně tento skluz způsobený nesjízdností během čtvrtka a pátku postupně dohání. V průběhu tohoto týdne bude obnoven normální provoz.

V souvislosti s normalizací situace (i když spíše v zimním standardu) bude od úterý ráno opět zpoplatněno parkování na placených parkovištích.

I nadále prosíme občany o shovívavost a vzájemnou ohleduplnost, kterou prokázali v uplynulých dnech.

V tomto okamžiku nelze ještě vyčíslit škody, ke kterým došlo. Zvláště inventarizace veřejné zeleně bude náročná.

Sněhová kalamita

17. 10. 2009

Tyršův park, foto: O. Simm

 

Odstavená tramvaj, foto: O. Simm

 

Žižkův Vrch, foto: O. Simm

 

Na Výšině, foto: O. Simm

 

Zapadaná železniční trať, foto: O. Simm

 
 
Vytvořeno 19.10.2009 13:28:18 | přečteno 3478x | Petr Vitvar
load