Jen prosincová zima stála Jablonec téměř sedm milionů

04.01.2011 - Za zimní údržbu pouze v prosinci 2010 zaplatilo město Jablonec nad Nisou 6 980 tisíc korun.

O tom, že sněhové přívaly byly opravdu neobvyklé svědčí fakt, že běžná zimní údržba v prosinci, lednu a únoru stojí přibližně pět milionů korun.

Ačkoliv v prosinci poměrně hodně sněžilo a sněží dál, probíhá zimní údržba v Jablonci téměř v souladu s plánem. „Koncem roku došlo k určité prodlevě při údržbě některých chodníků. Město jsme však udrželi ve stavu sjízdném a ve značné míře i schůdném,“ říká vedoucí dopravního a silničního úřadu Jan Vojíř.

K jeho slovům se připojuje také jednatel společnosti TSJ, Milan Nožička s tím, že tento týden bude zpřístupněn zbytek zavalených chodníků zařazených do plánu zimní údržby. Sem patří parkoviště Paseky, Šumava, oblast Polní - Nemocnice, Žižkův Vrch, rozšiřování zastávek autobusových linek v ulicích Arbesova, V Áleji, V. Nezvala, Podzimní, Vysoká, Mánesova, Sv. Čecha, Jarní. „Budeme se snažit vyčistit rozhledová pole, chodníky dle seznamu, vysekávat led, upravit komunikace dle požadavků SKS, aby mohly snáze odvážet odpad,“ říká Nožička.

V rozpočtu roku 2010 bylo na zimní údržbu stanoveno 18 milionů korun. V půlce prosince však bylo třeba sáhnout do finanční rezervy a přidat další 3 miliony korun. Jen prosincová zimní údržba stála 6 980 tisíc korun.

Během této zimy bylo zatím vysypáno cca 1100 tun soli, 400 tun písku a 20 tun kamenné drti. „Budeme přikupovat cca 400 tun soli. Zda budeme potřebovat víc uvidíme podle vývoje klimatických podmínek,“ konstatuje Milan Nožička, který dodává, že během zimy už vyvezli z města na 7 tisíc tun sněhu.

Stálé sněžení však není jediný problém pro silničáře. Ty další způsobují špatně zaparkovaná auta a řidiči, kteří nerespektují dopravní značení. To vše znesnadňuje nebo úplně znemožňuje dobré provedení úklidu sněhu.

Podle Milana Nožička je problém také to, že TSJ vyhrnou chodníky, které jim vzápětí zahrne další subjekt protahující silnici, odkapávající voda ze střech, která tvoří na chodnících ledové bariéry. „Problém však dělají i ti, kdo shodí ze své střechy led, ale už jej neuklidí z komunikace nebo chodníku. Potrápí nás vždycky některé úzké a konstrukčně nevhodné chodníky ke strojnímu průtahu či stávající stavební stav oplocení objektů, které jsou téměř na hranici pozemků komunikací a tím pak dochází k poškozování průtahovou technikou,“ posteskl si Nožička.

Na nezodpovědné řidiče, kteří parkují například v blízkosti stanovišť nádob na odpad si stěžují také zaměstnanci společnosti SKS a oddělení životního prostředí. „Pokud se auto SKS nedostane ke stanovišti nebo jim auta brání v tom, aby kontejner vyvezli k autu, pak odpad prostě nevyvezou. Vyváží jej pak v náhradním termínu, což způsobuje nejen komplikace občanům, ale také zcela zbytečně zvyšuje náklady na svoz odpadu,“ říká vedoucí oddělení životního prostředí Jitka Lochovská.

Vytvořeno 4.1.2011 14:46:35 | přečteno 2325x | Petr Vitvar