Jazykový festival v Jablonci nad Nisou

Tisková zpráva 16. 01. 2007

Jazykový festivalEDUCA - vzdělávací centrum bude v období od 16. - 20.1. 2007 pořádat v Jablonci nad Nisou Jazykový festival, týdenní mezinárodní akci určenou široké jablonecké veřejnosti. Cílem Festivalu je podpořit výuku pěti světových jazyků, angličtiny, francouzštiny, italštiny, němčiny a španělštiny. Tato akce se bude konat v rámci stejnojmenného projektu a je finančně podporovaná Evropskou Komisí, městem Jablonec nad Nisou, Eurocentrem, s.r.o. v Jablonci, Pivovarem Malý Rohozec a vzdělávacím centrem Educa. Festival se koná pod záštitou MŠ ČR, MK ČR, MMR ČR, British Council, Francouzské ambasády v ČR, Rakouského kulturního fóra v Praze, Španělského velvyslanectví, města Jablonec, kraje Liberec a dalších institucí.

Projekt Jazykové festivaly se koná v rámci programu Sokrates, Lingua, je dvouletý a bude trvat do podzimu 2007. V tomto období všichni partneři projektu zorganizují jazykový festival.

Festival v Jablonci je třetí v pořadí. První Festival se konal v Lorient ve Francii na jaře letošního roku a organizovala jej AGORA-EOLE. Druhý Festival probíhal v Panzini v Senigalii a připravila jej IPSSARCT. Další festivaly budou pořádat Escola Oficial de Idiomas v Santiagu do Compostela ve Španělsku, Volkshochschule Donaustadt veVídni v Rakousku a Lancaster & Morecambe College v Lancastru ve Velké Británii.

Cílem projektu Jazykové festivaly je podporovat příležitosti k výuce cílových jazyků, angličtiny, francouzštiny, italštiny, němčiny, španělštiny a češtiny, podporovat jazykovou výuku v regionu a profesní rozvoj jazykových lektorů a žáků participujících na projektu.

Výměna lektorů a žáků jazyka je součástí jazykových festivalů. Např. festivalu ve Španělsku se zúčastní učitelé španělštiny a studenti španělštiny z partnerských zemí. Z každé země 1 učitel a žák. Festival v Jablonci je v tomto směru trochu odlišný, protože čeština se u našich partnerů nevyučuje, jedinou výjimkou je partner ve Vídni, kde nabízejí kurz češtiny pro začátečníky. Protože zahraniční partneři se snažili najít alespoň nějaké pojítko s češtinou budou účastníky festivalu například Češka žijící ve Vídni, Slovenka vdaná ve Francii nebo učitelka polštiny z Anglie.

Hlavní součástí Festivalu budou bezplatné netradiční lekce angličtiny, francouzštiny, italštiny, němčiny a španělštiny vedené českými a zahraničními lektory, které zájemce seznámí s životem, tradicemi, zvyky, kuchyní, hudbou a svátky různých zemí a zároveň přiblíží i jazyk té dané země. Účastníci festivalu se dozví o francouzském průmyslu krásy, o mentalitě lití v Itálii, nebo např. co znamená „A stitch in time saves nine“ a další anglická přísloví a pořekadla, zjistí, jestli je španělština lehká, pocestují do Paříže, Santiaga de Compostela a dalších míst, také si můžou zazpívat a zatancovat. Večer si můžou zájemci vybrat některý z doprovodních kulturních programů, např. francouzský film v původním znění s titulky Amélie z Montmartru, kochat se pohledem na španělské, latinské či irské rytmy a taky si zatancovat. Každá jazyková lekce bude ukončena slosováním, kde účastníci festivalu můžou získat lístky na koncert Vladimíra Mišíka a další zajímavé ceny. Všichni účastníci Festivalu dále získají 5% slevu na jazykové kurzy Educy pro období únor až červen 2007.

Program festivalu

16. 1. ÚTERÝ

17.1. STŘEDA

18.1. ČTVRTEK

19.1. PÁTEK

20.1. SOBOTA

10:00 - 11:00

Angličtina
Mýtus o konzervativní Anglii?

Španělština
Je španělština těžká nebo lehká?

Němčina
Turisti v zahraničí

Francouzština
Hvězdy francouzského filmu ......

Italština
Mentalita lidí v Itálii

11:00 - 12:00

Italština
Svátky v Itálii

Angličtina
Britská přísloví, pořekadla...humor

Španělština
Španělština tancem a zpěvem

Němčina
Povídání o Vídni

Francouzština
Francouzský průmysl krásy .....

15:00 -16:00

Francouzština
Bretaň - země kontrastů

Italština
Cestujeme nahoru dolů Itálií

Angličtina
Angličtina v pohybu

Španělština
Typické španělské jídlo a pití

Němčina
Známe naše sousedy ?

16:00 - 17:00

Němčina
Speciality německé a rakouské kuchyně

Francouzština
Paříž - perla mezi městy

Italština
Italská hudba včera a dnes

Angličtina
Povídání o zajímavých místech ve Velké Británii

Španělština
Svátky, zvyky a tradice Španělska

17:00 - 18:00

Španělština
Santiago de Compostela

Němčina
Rozumíme německým písničkám ?

Francouzština
Chutě a vůně sladké Francie

Italština
Italská kuchyně - nejen těstoviny a špagety

Angličtina
Angličtina nejen pro hip-hopové tanečníky

20:00

Amélie z Montmartru
Projekce francouzského filmu v původním znění s titulky

Irské písně a tance
Alister & Sisters

Španělské a latinské rytmy
v podání TOP studia Jagrovi

Koncert
Vladimír Mišík & ETC.

Festival bude probíhat v Eurocentru v Jablonci nad Nisou a vstup na všechny akce je zdarma.

Pro zahraniční účastníky Festivalu je připraven další program, jako například návštěva Muzea skla a bižuterie v Jablonci, exkurze v Pivovaru Malý Rohozec a návštěva Liberce.

PhDr. Eva Kořánová
Ředitelka vzdělávacího centra Educa

Další informace:

Vytvořeno 16.1.2007 12:27:39 | přečteno 3022x | Petr Vitvar
load