Jaroslav Bejvl, úspěšný výtvarník lustrů i medailí

29.04.2011 - Místostarosta Petr Tulpa dnes přijal v salonku obřadní síně jablonecké radnice výtvarníka a medailéra Jaroslava Bejvla, který v minulých dnech oslavil životní jubileum, a to 70. narozeniny.

Ačkoliv nežije v Jablonci, je svou prací úzce s městem spojený - navrhuje svítidla pro společnost Preciosa a jeho medaile a mince realizuje Česká mincovna.

Stříbrnou medaili z dílny Jaroslava Bejvla, vyraženou v roce 2008 k 15. výročí vzniku České republiky, si ze své poslední návštěvy Libereckého kraje odvezl z České mincovny prezident Václav Klaus. Právě tato Bejvlova medaile nese na jedné straně portrét prezidenta Václava Klause i s jeho podpisem. Emise 1000 kusů byla tehdy rozebraná a mincovna ji už dnes neprodává.

Jaroslav Bejvl se dnes zapsal do pamětní knihy města a místostarosta Tulpa jej obdaroval souborem pamětních medailí vydaných městem Jablonec nad Nisou.

Jaroslav Bejvl

Jaroslav Bejvl se narodil v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku v západních Čechách. V letech 1956-1960 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze obor tvarování uměleckých předmětů. Po nástupu na základní vojenskou službu byl přidělen do severních Čech.

V roce 1962 se stal návrhářem svítidel dnešní akciové společnosti Preciosa-Lustry v Kamenickém Šenově. Mezi lety 1969-2005 zaujaly Bejvlovy projekty historizujících nebo moderních svítidel několik desítek náročných klientů z celého světa - Evropy, Asie, Afriky nebo Severní Ameriky. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let to byly velké zakázky z Iránu (opera a hotel v Teheránu, mešita v Mashadu), v letech osmdesátých svítidla pro Královský palác v Saudské Arábii a monumentální světelný sloup pro hotel Pyramides v Tunisu. V roce 2000 pak na Bejvla čekal jeden z největších autorských projektů vůbec, svítidla pro všechny společenské prostory hotelu Ritz Carlton v Filadelfii na východním pobřeží USA.

Především díky realizacím z devadesátých let se ale s díly Jaroslava Bejvla můžeme seznámit i na území České republiky. Např. soubor svítidel pro zrekonstruované Stavovské divadlo v Praze, světelný objekt pro obřadní síň v Kunčicích pod Ondřejníkem nebo svítidla určená hotelům v Praze.

Jaroslav Bejvl se však prosadil i jako medailér. Mezi jeho návrhy patří např. mince k miléniu břevnovského kláštera (1992) nebo 100. výročí narození Ondřeje Sekory (1999). Ze zlata jsou vyraženy pamětní mince s českými panovníky z rodu Lucemburků a pominout nelze ani realizovaný návrh na oběžnou 20 haléřovou minci, již Česká národní banka emitovala v roce 1993. V devadesátých letech vznikly prestižní návrhy medailí prezidentů Tomáše G. Masaryka a Eduarda Beneše pro Bižuterii - Českou mincovnu v Jablonci nad Nisou.

Z článku PhDr. Petra Nového, Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou

Vytvořeno 29.4.2011 14:11:00 | přečteno 4310x | Petr Vitvar