Jablonecké grešle přijdou do oběhu 16. prosince

05.11.2010 - V pátek 5. listopadu vybrala porota v České mincovně, a. s. vítězný návrh na tzv. Jabloneckou grešli.

Jde o cenný suvenýr, netypický dárek nebo prostě lokální platidlo v hodnotě 40 Jabloneckých grešlí, což odpovídá 40 Kč. Žeton zobrazuje na jedné straně jablonecký motiv a na druhé straně znak města. V oběhu bude od 16. prosince, tedy od začátku Vánočních trhů, do konce příštího roku.

Ze sedmi soutěžních návrhů na Jabloneckou grešli vybrala porota, ve složení starosta Petr Tulpa, místostarosta Petr Vobořil, ředitel umělecké průmyslovky Jiří Dostál, ředitel mincovny Radek Šulta a Katarzyna Wawrzyńska, tři nejlepší. Autory všech soutěžních návrhů jsou studenti 2. a 3. ročníku vyšší odborné školy při jablonecké umělecké průmyslovce. Na první příčce se umístila Petra Kobrlová ze Sedmihorek. Soutěž vyhlásil Karkonoski Dom Numizmatyczny pro studenty Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou.

„Úroveň všech soutěžních návrhů byla vysoká, ale nejlepší může být jen jeden,” konstatovala s úsměvem organizátorka celé akce Katarzyna Wawrzyńska, zástupkyně polské firmy Karkonoski Dom Numizmatyczny. Tato společnost má s Lokálním dukátem již bohaté zkušenosti a v oblasti numismatiky patří mezi nejlepší v Polsku.

„Hlavním cílem akce je propagace a kulturní rozvoj měst,” řekla Wawrzyńska. „U nás se Lokální dukát stal velice oblíbeným a vyhledávaným projektem, lidé jsou svým způsobem hrdí na to, že jejich město má své vlastní platidlo a navíc je to zábavné a nenáročné oživení kulturního života.” Lokální dukáty jsou vyrobené z mosazi (Nordic gold) o průměru 30 mm a mívají různá místní označení, např. Chelmský dukát, Krkonošský tolar, Jelenohorský jelínek nebo Zhořelecký jakub.

Jablonec nad Nisou je prvním městem v České republice, kde proběhne, v Polsku již velmi populární, akce Lokální dukát pro obyvatele, turisty i sběratele. Ražbu žetonů provede Česká mincovna, a. s. Jablonecké grešle budou fungovat jako platidlo pouze v Jablonci nad Nisou, a to na určených místech, jejichž seznam bude dostupný na městském úřadě, na plakátech rozvešených ve městě a také na webových strankách města a webu organizátora akce (www.dukat-lokalny.pl/jablonec).

Jablonecké grešle

Vítězný návrh lokálního platidla, 05.11.2010, Česká mincovna, a. s.

Jablonecká grešle, líc, foto: J. Fričová

Jablonecká grešle, rub, foto: J. Fričová