Jablonec vyhlásil první kalamitní stupeň

16.02.2012 - První kalamitní stupeň vyhlásil Jablonec nad Nisou dnes v 8 hodin ráno. V noci z úterý na středu napadlo ve městě dalších 24 cm sněhu a stále sněží. Krizový štáb nabádá Jablonečany k trpělivosti a ohleduplnosti a doporučuje, aby občané co nejméně jezdili autem, případně respektovali aktuální dopravní značení.

Technické služby Jablonec nad Nisou nasadily veškerou techniku, na pomoc přispěchali subdodavatelé, nehledí se na čas. Všichni se snaží udržet město v provozu, odklizené jsou přístupy do zdravotnických a školských zařízení, u penzionů seniorů. Přednostně se dnes začne odvážet sníh z autobusových zastávek na dočasné deponie. „Nestíháme však uklízet chodníky a komunikace III. pořadí dle harmonogramu daného plánem zimní údržby. Trojkové komunikace jsou průjezdné v jednom směru,“ vysvětluje místostarosta Miloš Vele.

Hned ráno se sešel krizový štáb, aby prodiskutoval další průběh zimní údržby. Hlavní příčinou vyhlášení prvního stupně kalamity jsou naváté závěje, ledovka a čas. „Letošní zima je neobvyklá v tom, že ještě nebyla obleva. Dlouho byla teplá, pak v krátkém časovém úseku hodně napadlo, zmrzlo a bez oblevy znovu napadlo. A padá dál. Nejsme schopní dodržovat časové lhůty,“  říká Pavel Kozák, vedoucí oddělení správy komunikací a koordinátor zimní údržby. Sněhové frézy pracují nepřetržitě, avšak sníh z chodníků často není kam odfrézovat. Jak jen to bude možné, budou v Jablonci nasazené frézy na rozšiřování komunikací III. pořadí.

V současné době je nejkritičtějším místem ve městě ulice Generála Mrázka. „Úklidu sněhu tu brání nevhodně zaparkované vozy,  proto zde umístíme dopravní značky zakazující stání a řidiče budou městští strážníci vyzývat k přeparkování,“ konstatuje místostarosta. V Jablonci je nyní možné parkovat na všech parkovištích bezplatně, protože až do odvolání jsou vypnuté parkovací automaty.

Vzhledem k faktu, že se sněžení očekává minimálně do sobotní půlnoci, bude se krizový štáb scházet každý den a operativně vyhodnocovat situaci ve městě, o které bude město aktuálně informovat.

Vytvořeno 16.2.2012 11:03:36 | přečteno 2484x | Petr Vitvar