Jablonec uzavřel smlouvu s jihočínským Beihai

15.08.2011 - V neděli podepsal jablonecký starosta Petr Beitl a místopředseda Lidového shromáždění Beihai z ČLR Zhang Yu Xing smlouvu o partnerství.

Garantem smlouvy je Okresní hospodářská komora v Jablonci nad Nisou, která měla velký zájem na jejím uzavření. „Vzhledem k výrazné dynamice sociálních změn, k nimž dochází v souvislosti s prudkým rozvojem čínské ekonomiky, konkrétně se vznikem relativně početné střední třídy, existují velice příznivé podmínky pro případný odbyt zejména kvalitní jablonecké bižuterie v jihočínské oblasti, která je navíc orientována na cestovní ruch. Zajímavým přínosem by mohlo být i rozvíjení cestovního ruchu, neboť Jablonec nad Nisou je svojí polohou pro turisty z Číny velice atraktivní destinací,“ zdůvodňuje zájem předseda OHK Vladimír Opatrný a dodává, že jablonecká podnikatelská sféra jednoznačně navázání partnerských vztahů podporuje.

První jednání o navázání vztahů mezi Jabloncem a jihočínským Beihai proběhla v březnu 2010, kdy jabloneckou radnici oslovil prezident Česko-čínské obchodní komory v Praze Jiří Schraml. V srpnu téhož roku jednali zástupci OHK Jablonec n. N. s hospodářským radou českého velvyslanectví v Pekingu, který navázání partnerských vztahů s čínským městem doporučil s tím, že je v souladu s linií zahraniční politiky České republiky.

V neděli kromě podpisu smlouvy navštívila šestičlenná delegace z města Beihai provázená zástupci Česko-čínské obchodní komory v Praze jablonecké Muzeum skla a bižuterie a prodejnu Svazu výrobců bižuterie v Paláci Jablonex, kde shlédla malou módní přehlídku a dostala jako dárek od města štrasový náhrdelník. Čínští hosté také strávili nějaký čas se zástupci největších jabloneckých firem, z nichž někteří, jako například firma Jablotron, už zkušenosti s čínským trhem mají. Město Beihai má zájem o širokou spolupráci, velmi zajímavá je pro ně oblast turismu - oni nabízejí zatím ještě pro svět poměrně novou destinaci v subtropickém pásmu a mají zájem o zimní radovánky u nás.

Také pondělní program měli čínští hosté velmi nabitý. Hned po snídani se všichni odebrali do firmy Preciosa, a. s. na prezentaci výrobního programu a do vzorkovny. Poté je přijal na půdě krajského úřadu hejtman Stanislav Eichler. Po obědě v restauraci liberecké dominanty, v hotelu Ještěd, představitelé města Beihai a Česko-čínské obchodní komory odjeli do Prahy.

V úterý večer pak je čeká večeře na velvyslanectví ČLR. Velvyslancovo pozvání přijal také jablonecký místostarosta Petr Tulpa a předseda jablonecké okresní hospodářské komory Vladimír Opatrný. Ve středu se pak delegace nového partnerského města Jablonce nad Nisou vrací zpět do vlasti.

Podpis partnerství s jihočínským Beihai

14.08.2011