Jablonec snad tuto zimu zvládne bez vyhlášení kalamity

Tisková zpráva 25. 02. 2009

Již potřetí zasedla k poradě na jablonecké radnici komise pro zimní údržbu. Už potřetí se posuzoval stav úklidu sněhových závějí na chodnících, parkovacích plochách i údržba dalších místních komunikací.

Od pondělí spadlo na území města dalších patnáct centimetrů sněhu. „Opět jsme se s úklidem sněhu dostali trochu na hranu možností, ale v současné době máme uklizeno v rámci zadání plánu zimní údržby. Chybí nám jen ten nejdelší a nejužší chodník podél silnice Prosečská, který měří přes 2 kilometry. Ale i ten budeme mít hotový nejdéle zítra dopoledne,“ řekl hned v úvodu pracovní schůzky ředitel TSJ, s.r.o. Milan Nožička. Dodal, že komunikace v I. pořadí jsou sjízdné zcela bez problémů, ve II. pořadí mají v některých místech problém dva autobusy v protisměru se vyhnout, ale i tato situace by se měla postupně lepšit. Komunikace ve III. pořadí, které jsou například v lokalitě Rýnovice, Finské domky ve Mšeně, či v Proseči, jsou ještě zúžené. Odtud se sníh neodváží, ale shrnuje nebo frézuje do volného prostoru.

„Stálým problémem jsou parkující automobily, i když musím říci, že letos už lidé více dbají na to, aby v době plánovaného úklidu parkovacích ploch si zorganizovali odjezd aut mimo sami. Například vzorově to vypadalo v ulici Sadová,“ vysvětlil Nožička a dodal, že nejvíce problematickým místem na úklid s trvale parkujícími vozy je v ulicii Na Výšině. Požádal proto na toto místo o asistenci městské policie. „Nechceme přistupovat k nuceným odtahům naší technikou, jen to auto, které nám překáží, nadzvedneme a přesuneme o kousek dál na vyčištěnou plochu. Je to rychlejší, jednodušší a pro nás i levnější,“ konstatoval ředitel TSJ, s.r.o.

Stále jsou pod dohledem křižovatky a výhledová pole v nich, přechody. Tady jsou zesílené hlídky městských strážníků, protože přes velké kupy sněhu nejsou školáci vidět a ani oni nevidí na silnici. Technické služby mají v plánu, že do pátku by i tyto velké sněhové bariéry měly postupně zmizet.

„Rozhodli jsme se, že ještě ponecháme dva dny ve zvýšeném čerpání finančního limitu z rozpočtované částky na zimní údržbu, to jest že ještě na úklid sněhu zvyšujeme do konce týdne limit o 300 tisíc korun,“ řekl starosta města Petr Tulpa s tím, že od pondělí by se už veškerý úklid města měl vracet k normálnímu průběhu dle plánu zimní údržby. Prioritou jsou opět hlavně chodníky a parkovací plochy.

A jaké jsou předpovědi? „Podle našich informací by mělo sněžit ještě dnes večer, zítra celý den a trochu ještě v pátek. Pak už by se mělo počasí umoudřit,“ uzavřel Milan Nožička.

V případě, že sněžení přesáhne únosnou mez, sejde se komise pro zimní údržbu znovu v pátek odpoledne. Pokud se tak nestane a spad sněhu bude maximálně do patnácti centimetrů, sejde se komise až v pondělí v 16 hodin.
Vytvořeno 25.2.2009 17:29:59 | přečteno 2406x | Petr Vitvar
load