Jablonec si připomene násilí na seniorech

10.06.2011 - Město Jablonec nad Nisou se letos připojí ke Světovému dni připomenutí násilí na seniorech. Připravilo společně s Centrem sociálních služeb Jablonec nad Nisou představení pro tuto věkovou skupinu.

„Koncert se uskuteční v úterý 14. června od 15 hodin v Městském divadle, tedy den před vlastním Světovým dnem připomenutí násilí na seniorech. Program je sestaven ze slavných operetních melodií v podání orchestru Divadla F. X. Šaldy. Vstupenky jsou k dispozici zdarma v pokladně divadla,“ říká místostarosta Petr Tulpa.

Světový den proti násilí na seniorech

Světový den připomenutí násilí na seniorech(World Elder Abuse Awareness Day) má upozornit na fakt, že starší lidé patří mezi nejčastější oběti týrání. Datum 15. června vyhlásila v roce 2006 mezinárodní organizace INPEA (International Network for Prevention of Elderly Abuse). Ta se snaží na celém světě zvyšovat obecné povědomí o týrání seniorů a podporuje prevenci tohoto jevu. Jejím reprezentantem pro ČR je ředitel občanského sdružení ŽIVOT 90 Jan Lorman.

Zkušenost s týráním má podle výzkumu Jihočeské univerzity o domácím násilí více než pětina Čechů starších 60 let. „Většina těchto případů zůstane skryta,“ upozorňuje Jan Lorman a doplňuje: „Oběti mají strach z případných sankcí. Pokud je týrá někdo z rodiny, za chování svých blízkých se stydí.“ Svou roli podle něj hraje také malá pozornost, kterou společnost závažnému fenoménu věnuje.

Projevy násilí nejsou jen fyzické útoky. Za násilí na seniorech se považuje také psychické týrání, zanedbávání jejich péče a zneužívání peněz a majetku. Častěji bývají oběťmi násilí starší ženy.

Kalendář akcí:

• SLAVNÉ OPERETNÍ MELODIE

14.6.2011 od 15:00
    Účinkují členové Divadla F. X. Šaldy Liberec. Představení ke Světovému dni proti násilí na seniorech.

Místo konání: Městské divadlo více »
Vytvořeno 10.6.2011 10:38:13 | přečteno 2084x | Petr Vitvar