Jablonec poslal do Raspenavy a Bílého Kostela pomůcky za třicet tisíc

Tisková zpráva 02.09.2010

Školní pomůcky za téměř třicet tisíc korun věnovalo město Jablonec nad Nisou Bílému Kostelu a Raspenavě, které byly postiženy srpnovou bleskovou povodní. Část pomůcek odvezl do tamních základních škol starosta Petr Tulpa včera (01.09.2010), další část jich poputuje ještě v pátek.

Sešity, plnící pera, pastelky, kružítka, nůžky, obaly, temperové barvy, trojúhelníky či pravítka. To byla hlavní náplň krabic, které včera odvezl starosta Tulpa společně s vedoucím oddělení krizového řízení Jiřím Vaníčkem do základních škol dvou obcí postižených letními povodněmi.

Školní rok v Bílém Kostele začne až v pondělí 6. září. Do zdejší jednotřídky zasedne mezi pětatřiceti žáky také třináct prvňáčků. „Za každou pomoc jsme rádi, deset dětí nemělo vůbec žádnou pomůcku do školy, protože jejich domy byly totálně vyplaveny. Dnes nám chybí už jen jedny velké desky,“ říká ředitelka základní a mateřské školy Irena Kostelencová. Na otázku, co by v současné době ještě potřebovali, řekla, že klid a dostatek času na vysušení domů. „To však asi ještě nějaký čas potrvá. Proto jsme se ve škole rozhodli, že pomůžeme rodičům i tím, že ve školní družině odsuneme obvyklou činnost a budeme se s dětmi chystat do školy a připravovat domácí úkoly,“ dodává Kostelencová. Jediné, oč ještě požádala, byl jeden LCD monitor.

To Základní škola v Raspenavě, kterou navštěvuje 240 dětí, přivítala ve svých dvou prvních třídách více jak třicítku nových žáků. I tady byli za pomůcky rádi, protože tak budou moci doplnit vybavení těm dětem, kterým voda věci do školy odnesla. „Ačkoliv obec byla vodou zasažena velmi ničivě, ve škole byla voda jen v suterénu. Ten podle nás zprovozníme do konce roku. Totálně však povodeň smetla mateřskou školku, kterou jsme nyní zřídili v bývalé České besedě,“ vysvětluje ředitel ZŠ a MŠ Raspenava Petr Chvojka.

V obou školách starosta Petr Tulpa vyzval ředitele, aby, pokud vyvstanou ještě další potřeby v průběhu září, se ozvali nebo dali zprávu prostřednictvím svých starostů. „Neříkám, že se nám podaří vše splnit. Ale pokud to bude v našich silách, budeme se snažit pomoci. Včera jsme se také domluvili se starostou v Bílém Kostele, že obnovíme i obecní dopravní značení, které nás vyjde také zhruba na třicet tisíc korun,“ konstatuje Petr Tulpa.

Vytvořeno 2.9.2010 8:11:04 | přečteno 1982x | Petr Vitvar