Jablonec podporuje ekologickou výchovu

Tisková zpráva 25. 06. 2009

V rámci projektu Místní Agendy 21 jablonecký městský úřad pracuje jak na veřejných setkáních s občany, tak se také zabývá ekologickou výchovou pedagogických pracovníků i předškoláků. Zatímco pedagogové svým vzděláváním prošli, děti svou cestu k ekologii teprve nastupují. Za sebou ji mají dvě mateřské školy.

„Mateřská škola Slunečná byla první jabloneckou školkou, kde se uskutečnil ekologický vzdělávací program pro předškoláky nazvaný „Pomoz nám vyčistit přehradu“, který připravilo Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec - Divizna. Programu se zúčastnilo sedmnáct dětí,“ říká Alena Polreichová z Místní Agendy 21.

Jaké jsou druhy odpadu, možnosti jeho třídění a další využití po recyklaci, to vše byly úvodní informace pro děti, které si pak zahrály na rybáře. „Při hře na čištění přehrady z kartónového papíru osázené rákosím lovily jak ryby, tak odpadky, které se zájmem třídily do připravených nádob či pytlů pro jednotlivé druhy odpadu,“ vysvětluje lektorka programu Miroslava Nováková.

Kromě této hry pak každý předškolák dostal k vybarvení pracovní list s tématem jablonecké přehrady od ak. mal. Miloslava Jágra, soubor kartiček pexesa s motivy odpadků a voskovky. „Zvolením motivu jablonecké přehrady, tedy lokality, kterou děti dobře znají, jsme očekávali jejich lepší identifikaci a snadnější zapojení do programu. Děti měly za úkol vybarvit nádoby a pytle na odpadky, jednotlivé kartičky s odpadky umístily do přehrady a poté je třídily, tedy přikládaly na motivy kontejnerů a pytlů, čili přehradu čistily - většina dětí daný úkol zvládla na výbornou, některé uvítaly pomoc,“ konstatuje Polreichová. A dodává, že děti přijaly ekologický program připravený formou hry s nadšením. „Některé již zkušenosti s třídním odpadu mají, a to buď z domova či ze své mateřské školy. Všem však výukový program jejich znalosti určitě rozšířil.“

Další mateřskou školou, která čistila přehradu, byla mateřská škola Adélka v ul. 28. října. Tady se přišlo vzdělávat v ekologii 26 předškoláků, kteří si opět zahráli na rybáře, čistili přehradu a vylovené odpadky třídili do připravených nádob či pytlů. I tady se třídilo s nadšením a zaujetím, ačkoliv drobná pomoc dospělých byla vítána. Po prázdninách čeká program ekologické výchovy i další děti v jabloneckých mateřských školách.

Projekt je pořádán ve spolupráci města Jablonec nad Nisou a Ministerstva životního prostředí ČR v rámci grantu z Revolvingového fondu MŽP ČR.

Další informace

Vytvořeno 25.6.2009 14:43:44 | přečteno 2633x | Petr Vitvar
load