Jablonec jako třetí v kraji nejlépe pečuje o památky

28.01.2011 - Jablonec nad Nisou získal 3. místo v krajském kole soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městské památkové zóny za rok 2010.

Hodnotící komisi tvořili regionální zástupce ministerstva pro místní rozvoj a zástupci Sdružení historických sídel.

„První místo obsadila Jilemnice, druhá Lomnice nad Popelkou měla pouze o 4 body více než Jablonec. Proto věřím, že se město zúčastní soutěže i v příštím roce, jelikož se stále má čím pochlubit,“ konstatuje Václav Němec ze sekce památkové péče Národního památkového ústavu v Libereci.

Hodnotícím kritériem je, jak se města vypořádávala s programem regenerace městské památkové zóny během uplynulých deseti let, přičemž nejvíce se posuzoval rok 2010. „Úspěšní jsme byli nejenom v množství provedených rekonstrukcí v městské památkové zóně, ale také v prezentaci kulturních památek či v péči o zeleň v této zóně,“ říká Ivana Machková, která má právě památkovou péči v Jablonci na starosti.

Podle jejích slov komise rovněž posuzovala kulturní život v Jablonci a finanční účast města na obnově kulturních památek. „Zde byla oceněna snaha získat finanční prostředky na rekonstrukce objektů v rámci dotací z Evropské unie a jako příklad byla uváděna rekonstrukce bývalé hasičské zbrojnice,“ konstatuje Machková.

V roce 2010 byl v rámci Programu regenerace městské památkové zóny s finanční spoluúčastí města restaurátorsky obnoven interiér kostela Povýšení sv. Kříže na náměstí Boženy Němcové. „Podařilo se nám tak zachovat kulturní památku, která je cílem mnoha návštěvníků Jablonce,“ vysvětluje Ivana Machková, která nezapomíná také na další finančně i stavebně velmi náročnou rekonstrukci fasády bývalého hotelu Praha, byť nebyla financována z městské pokladny. „Objekt byl v minulých letech zařazen do celostátního registru ohrožených památek Libereckého kraje. Jelikož byl v havarijního stavu, hrozila mu demolice. Ačkoliv obnova neproběhla bez vad, je třeba ocenit záchranu kulturní památky i způsob dohody s novým majitelem po řadě neúspěšných jednání s minulými vlastníky.“

Kromě zmíněného hotelu Praha hodnotící komise soutěže kladně hodnotila i přístup dalších vlastníků kulturních památek například v ulici 28. října 35, Korejská 27, Jehlářská 13, kteří loni dokončili jejich rekonstrukce. A za velmi zdařilou označila rekonstrukci fasády městského domu v Kamenné 11: „Kompletní obnova vnějšího pláště byla dokončena v roce 2010, ale už o rok dříve byla ještě v průběhu rekonstrukce vyhodnocena v soutěži O nejlépe zrekonstruovaný objekt jako nejzdařilejší,“ uzavírá Ivana Machková

Pořadí měst - krajské kolo soutěže:

• 1. Jilemnice 279 bodů
  • 2. Lomnice nad Popelkou 269 bodů
  • 3. Jablonec nad Nisou 265 bodů
  • 4. Zákupy 140 bodů

Jablonec nad Nisou pracuje v Programu regenerace městské památkové zóny více než deset let a dvakrát v krajském kole zvítězil. V posledních letech se tak podařilo zachránit řadu chátrajících a nevyužívaných budov - např. kostel sv. Anny (cca 15 milionů Kč). Náročná byla také s kostelem související společná rekonstrukce Dolního náměstí, ulice Dvorské a Soukenné (2006 - 2009). Stále probíhá obnova všech jabloneckých kostelů - kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, Dr. Farského, Povýšení sv. Kříže, městská knihovna (stará radnice), Městské divadlo apod. vždy za finanční účasti města.

Vytvořeno 28.1.2011 10:03:22 | přečteno 2591x | Petr Vitvar