Iniciativu je třeba vyvinout od zdola

Tisková zpráva 02. 03. 2009

Jana Bobošíková, obrázek se otevře v novém okněV pátek 27. února byla hostem na jablonecké radnici europoslankyně Jana Bobošíková, členka Výboru pro regionální rozvoj Evropské unie. Hlavním důvodem jejího příjezdu byl seminář na téma evropské peníze a Lisabonská smlouva.

V první části semináře, kterého se zúčastnili jak někteří zaměstnanci městského úřadu, tak zástupci jablonecké hospodářské komory a veřejnosti, se europoslankyně věnovala tomu, jaké fondy jsou v Bruselu k dispozici a jak na ně lze dosáhnout. Asi největší diskuze se strhla u dvou konkrétních.

Evropský fond přizpůsobení se globalizaci může pomoci při náhlém krachu podniku s více jak tisícem zaměstnanců. Protože jeho administrátorem v České republice je ministerstvo práce a sociálních věcí, je nutné dle Bobošíkové, aby organizace či obec připravila materiál pro ministerstvo, které by jej mělo předložit vládě a ta by pak měla žádat v Bruselu o možnost čerpání peněz z fondu. „Je třeba tlačit odspodu, žádat peníze však může jen ministerstvo. V současné době čerpají z tohoto fondu jak Němci, tak Francouzi,“ řekla Jana Bobošíková.

A právě krach velkých podniků je nyní velmi aktuální téma, a to i v našem regionu. „Z tohoto důvodu jsme jeli do senátu a organizovali zde seminář, jak pomoci sklářství a bižuternímu průmyslu,“ prohlásil Oskar Mužíček, ředitel Okresní hospodářské komory v Jablonci. Faktem je, že projekty, jež by z tohoto fondu mohly být financovány, musí najít padesátiprocentní finanční podporu i ve státním rozpočtu.

Dalším zajímavým dotačním titulem je program Progress, který je zaměřený na zaměstnanost a sociální solidaritu. Projekty, do něj podané, mohou získat až 80% dotaci z EU, jsou určené na podporu podnikání a vznik nových pracovních příležitostí.

Zástupci veřejnosti si nejčastěji stěžovali na to, že nejsložitější částí je už jen přihláška, která případné žadatele o dotaci odradí. Jana Bobošíková konstatovala, že administrace projektů je složitá, ale nutná, a jen z jedné třetiny je to bruselský požadavek.

Vytvořeno 2.3.2009 10:51:15 | přečteno 2419x | Petr Vitvar
load