I přes nesouhlas města je vrkoslavická pošta minulostí

Tisková zpráva 29. 01. 2010

V pátek 29. ledna krátce po poledni se setkal starosta Petr Tulpa s Olgou Sykovou, ředitelkou České pošty, s. p., region severní Čechy (ČP, s. p.), a Vítem Sekelským pověřeným řízením Odloučeného pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (OP ÚZSMV) v Jablonci nad Nisou. Důvodem byl další osud pošty na Vrkoslavicích.

Ve čtvrtek vystoupila v diskuzi na jednání zastupitelstva města paní Brožková, obyvatelka Vrkoslavic, a předala do rukou starosty petici občanů za záchranu zdejší pošty. Ta musela být uzavřena kvůli havárii v průběhu vánočních svátků. Občanům nabídla ČP, s. p., že si mohou vybrat doručovací adresu na poštu v Kokoníně nebo na jabloneckou „jedničku“. Problém tkví v tom, že ačkoliv město chce podpořit občany ve snaze zachovat na Vrkoslavicích poštovní služby, má svázané ruce - pošta nepodléhá rozhodnutí radnice a objekt v ulici Zámecká 4 není v městském majetku. Majitelem je stát a správcem ÚZSVM.

Odloučené pracoviště ÚZSVM si nechalo zpracovat odborný posudek na stav budovy, způsob nápravy škody a možné náklady. V pátek na jednání u starosty Vít Sekelský řekl, že ÚZSVM nebude objekt opravovat ani upravovat, jelikož není investorským úřadem a na opravy nemá peníze. Budovu v Zámecké ulici zakonzervuje. Důvodem je i fakt, že na zmíněný dům je podána ze strany města žaloba s tím, že jde o historický majetek Jablonce nad Nisou. Podle slov Sekelského OP ÚZSVM už s Českou poštou podepsalo Dohodu o skončení nájmu nebytových prostor, a to k 31. 1. 2010.

Olga Syková za Českou poštu, s. p., prohlásila, že pošta prověřila všechny nebytové prostory v dané lokalitě a žádný vhodný nenašla s výjimkou soukromých podnikatelů. Pošta ale nemá zájem investovat do úpravy cizího majetku a Olga Syková jednoznačně řekla, že poštovní pobočka na Vrkoslavicích obnovena nebude.

A jaké tedy pošta nabídne zdejším občanům řešení? „Jak mi sdělila ředitelka Syková, do konce února osloví všechny podnikatele podepsané na petici občanů, jejíž kopii jsem jí předal, terénní pracovníci pošty. Ti podnikatelům vysvětlí situaci a nabídnou změnu doručovací adresy na poštu v Kokoníně, na hlavní nebo na budoucí pracoviště v Intersparu. Pro občany proběhne běžná informační letáková kampaň, případně i vysvětlující kampaň mediální,“ konstatoval po jednání starosta Tulpa a dodal: „Město ani nadále se zrušením pobočky ve Vrkoslavicích nesouhlasí, a to dalo i jasně najevo svým dvojnásobným rozhodnutím v radě města.“

Faktem zůstává, že od 1. 2. přestává na Vrkoslavicích existovat pobočka České pošty, s. p., a její uzavření tímto datem přestává být dočasné, ale jde o trvalý stav. Podle výběru doručovacího místa klientů vrkoslavické pobočky, se pak ČP, s. p., rozhodne, zda rozšíří provoz pobočky v Kokoníně.

Vytvořeno 29.1.2010 14:10:22 | přečteno 2824x | Petr Vitvar
load