Hotel Petřín slaví 100 let

Tisková zpráva 29. 11. 2006

Petřín, obrázek se otevře v novém okněV roce 1906 postavil pan Richard Fellinghauer na místě dnešního Petřína pohostinství s rozhlednou. Návrší v té době spadalo do katastru samostatné obce Vrkoslavice a nezývalo se Nickelkoppe. Proto byla i výletní restaurace pojmenována „Zur Nickelkoppe“.

Slavnostní otevření restaurantu proběhlo v neděli 2. prosince 1906. Podnik se ale od počátku potýkal s problémy - často se měnili vlastníci i nájemci.

České pojmenování Petřín dostal restaurant po roce 1945, kdy objekt sloužil jako dětský domov. V polovině 60. let 20. stol. byla restaurace převedena do vlastnictví podniku Restaurace a jídelny a stala se oblíbeným cílem vycházek a výletů. Po roce 1989 zakoupil Petřín spekulant, který jej nechal velice zchátrat. Až v roce 1996 jej zakoupil v totálně dezolátním stavu pan Evžen Hejsek, významný a hlavně zkušený restauratér. Nejen, že budovu zrekonstruoval, ale dokonce ji i rozšířil o ubytovací část. Zde je nutné vzpomenout, že představitelé města vycházeli panu Hejskovi v rámci svých možností maximálně vstříc při řešení různých vlastnických vztahů, povolení apod., neboť měli stejně jako on zájem na tom, aby se tato kdysi tak pěkná dominanta města stala opět krásnou. Zprovoznil i rozhlednu, z níž se nabízejí krásné pohledy nejenom na město, ale i do ostatních stran. Slavnostní otevření po dlouhé a finančně velmi náročné rekonstrukci se konalo 2. října 2000. Během těch několika let, co je Petřín opět otevřen, uspořádal majitel hotelu mnoho zajímavých akcí pro občany našeho města. Pravidelně se zapojuje do Dne památek, pravidelně pořádá akci pro děti v den, kdy dostávají závěrečné školní vysvědčení a byl to právě on, kdo přišel s nápadem uspořádat na Štědrý den společenské odpoledne pro starší a osamělé spoluobčany a vyzval Sbor pro občanské záležitosti, aby s ním tuto akci spolupořádal. To se podařilo a v letošním roce se uskuteční již 7. ročník této velmi milé a příjemné akce. O náklady se dělí rovným dílem hotel a město.

Dne 30. listopadu 2006 proběhne v hotelu Petřín oslava 100. výročí existence tohoto restaurantu, na kterou byli pozváni všichni umělci, herci a zpěváci, kteří zde někdy v minulosti vystupovali, a samozřejmě také celá řada hostů z našeho města, včetně pana starosty Mgr. Petra Tulpy.

Vytvořeno 30.11.2006 8:44:54 | přečteno 3514x | Petr Vitvar