Hlavním úkolem příštího roku je překonávat inflaci

17.12.2010 - Zastupitelé se seznámili se zprávou o stavu portfolia města.

Stav portfolia města Jablonec nad Nisou k 30. září 2010 představoval částku 79 101 159 Kč. Jeho výnosnost za I. až III. čtvrtletí roku 2010 představuje částku 2 321 628 Kč, což činí v absolutním procentním vyjádření 2,87 %.

Správu aktiv města Jablonce nad Nisou vykonává na základě uzavřené smlouvy společnost ATLANTIK Asset Management investiční společnost, a.s. Zprávu o stavu portfolia přednesla zastupitelům ředitelka odboru financí a majetku Renata Vítová společně se členem vedení a představenstva společnosti Vratislavem Svobodou.

Vývoj na finančních trzích byl v uplynulém čtvrtletí tradičně přes léto pasivní, k oživení došlo v září, jak u dluhopisů tak i u akcií a komodit. Struktura portfolia města byla k 30. 9. 2010 tvořena z 39,54 % dluhopisovými instrumenty, z 57,65 % instrumenty peněžního trhu a z 2,82 % balancovanými investicemi.

„Naše společnost zhodnocuje volné finanční prostředky a dlouhodobě se nám to daří,“ uvedl své vystoupení Vratislav Svoboda, který konstatoval, že společnost Atlantik pracuje pro město už deset let a i poslední tři roky je výnosnost jím uskutečněných operací poměrně dobrá. „Stanovili jsme rozložení majetku a nakupujeme konzervativní nástroje tak, abychom hospodařili s co nejmenším rizikem a poměrně dobrým výnosem,“ vysvětlil Svoboda a dodal, že v roce 2009 byl dosažený výnos velmi dobrý, rovnal se 4,57 %, v roce 2010 se během devíti měsíců, tedy do konce září, jeví zatím jako trochu horší 2,87%. „Důvodem je krize v celé Evropské unii, takže ceny dluhopisů trochu stagnují,“ řekl Svoboda. Podle jeho slov chce společnost Atlantik příští rok pro město Jablonec překonávat inflaci.

Vytvořeno 17.12.2010 12:05:45 | přečteno 2771x | Petr Vitvar