Tisková zpráva 09. 06. 2010
Jablonečtí zastupitelé schválili pravidla pro udělování čestného občanství města a ceny PRO MERITIS. Jde o nejvýznamnější formy symbolického ocenění zásluh ze strany místní samosprávy a v Jablonci nad Nisou dosud chyběla pravidla pro jejich udělování.
„Institut čestného občanství vznikl již v souvislosti s reformou státní správy a samosprávy v druhé polovině 19. století. V Jablonci nad Nisou neexistuje přehled udělených čestných občanství z dob před rokem 1990. Informace jsou jen zlomkovité, a jejich získání či jen ověření je velmi pracné, ne-li nemožné,“ říká vedoucí přípravného týmu autorů obou pravidel Borek Tichý, který dodává, že v současné době Jablonec nad Nisou nemá žádného žijícího čestného občana. „Často pokládaná otázka, zda čestné občanství smrtí občana zaniká, je právě v kompetenci zastupitelstva. Neřeší ji žádný zákon, nelze se tedy pomocně opřít o žádný předpis. Již proto bylo vhodné, aby samosprávou stanovená pravidla existovala,“ odůvodňuje vznik pravidel Tichý.
Ten se při zpracování návrhu inspiroval praxí řady českých měst a obcí. „Výhodou institutu čestného občanství je, že při citlivém užití se jedná o pozitivní, nikoliv restriktivní prvek v činnosti místní samosprávy,“ konstatujte Borek Tichý, podle nějž však na druhou stranu nevýhodou je fakt, že žádné udělování se neobejde bez subjektivního posuzování navržených osob, do kterého se mohou promítnout i osobní preference a krátkodobé souvislosti.
Důležitým podnětem k vytvoření zvláštní nadčasové ceny města bylo ocenění vybraných historických osobností příležitostnou medailí Josefa Pfeiffera v roce 2008, při příležitosti výročí povýšení Jablonce na městys. „Přitom se ukázalo, že Jablonec nad Nisou nemá žádnou nadčasovou medaili ani jinou formu městské ceny, která by umožnila oceňovat občany bez ohledu na aktuální příležitost,“ vysvětluje vedoucí oddělení pro komunikaci s veřejností. A opět přišlo na řadu zkoumání situace v jiných městech, ale i inventura pamětních, příležitostných a záslužných medailí vydaných městem Jablonec nad Nisou po roce 1989, respektive od roku 1996, kdy vznikla první oficiální novodobá městská medaile po roce 1989.
„Právě medaile lze totiž v Jablonci považovat za fakticky preferovanou formu ocenění městem. Inventura potvrdila vysoký počet medailových ocenění používaných naším městem a jejich vysokou důležitost a prestiž. Nakonec vyústila i ve vydání soupisu městských medailí, z nichž řada má i vysokou úroveň technologickou a výtvarnou,“ říká Tichý. Soupis se navíc stal podnětem pro Českou numismatickou společnost, aby provedla inventuru a soupis dalších historických ražeb spojených s Jabloncem a Jabloneckem. Tento soupis nyní ve spolupráci s městem vzniká.
Hlavní myšlenkou bylo vytvořit městskou cenu ve formě ražené medaile, která má vysokou prestiž a přitom nemusí být založena na výši finanční odměny. Její hodnota stojí na kvalitním, odpovědném a střídmém výběru laureátů a na výjimečném výtvarném a technologickém provedení díla.
V současné době neexistuje žádný, natož úplný seznam historických čestných občanů města. Z dosud nalezených záznamů různé výpovědní hodnoty lze za historické čestné občany Jablonce nad Nisou (respektive za osoby, jimž bylo čestné občanství uděleno) považovat zejména následující:
Zdroj: Lilie, Adolf (ed.), Der politische Bezirk Gablonz, 1895, str. 330. Jde vesměs o zasloužilé rakouské činovníky celostátního formátu a politiky těch politických směrů, které Jablonečáci milovali - např. liberály.
Citace z důvodové zprávy, informace poskytli Jana Nová, Jan Kašpar a Lukáš Pleticha