Fischerova Pieta zpět v Jablonci

Tisková zpráva 10. 9. 2009

Dřevořezba piety, foto: Jiří Kovanic, obrázek se otevře v novém okněZákladním mottem Dne evropského kulturního dědictví je, že v tento den je k vidění to, co obvykle ne. A jablonecká radnice nabídne návštěvníkům vskutku nečekané. V pracovně starosty se objeví Pieta, jež patřívala šestému starostovi města, Karlu Richardu Fischerovi.

Dřevěnou Pietu o rozměrech 73 x 23,5 x 27 cm dostal starosta Fischer údajně od studenta nebo profesora některé střední uměleckoprůmyslové školy. Bohužel autora je dnes těžké určit, ač je dílo signováno. Lze však téměř s jistotou říci, že neměl nic společného s jabloneckou uměleckou školou.

Po Fischerově smrti přešla Pieta do vlastnictví jeho dcery, provdané Klobe, která žila v České Lípě. Odtud byla po válce vystěhována a usadila se s rodinou ve Vídni. Tady se paní Klobe seznámila s doktorkou Kammerlander a spřátelila se s ní. Výrazem jejího přátelství byl i fakt, že si pak Dr. Kammerlander mohla z pozůstalosti vybrat jednu věc, a tou byla právě Pieta.

V nedávné době projevila Dr. Kammerlander přání vrátit Pietu zpět do Jablonce nad Nisou, ale trvala na důstojném umístění, kde by ji mohli vidět i občané města. Los padl na kancelář jabloneckého starosty, kam bude dílo v současné době zapůjčeno.

Poprvé veřejnost Pietu pocházející z rodinného majetku K. R. Fischera uvidí v sobotu během otevřených dveří jablonecké radnice v pracovně starosty o Dnu evropského kulturního dědictví.

Další informace

Vytvořeno 10.9.2009 12:54:47 | přečteno 2535x | Petr Vitvar
load