Evropský den bez aut

Tisková zpráva 14. 09. 2007

Evropský den bez aut - logoEvropský den bez aut, vznikl v roce 2000 jako iniciativa Evropské komisařky pro životní prostředí. Během této akce mají evropská města příležitost ukázat, jakým způsobem řeší otázky životního prostředí. V Jablonci tímto dnem bude 21. září 2007. Starosta Jablonce Petr Tulpa podepsal chartu, ve které se zavazuje, že v rámci Dne bez aut vytvoří naše město praktická trvalá opatření, která přispějí k přechodu od osobních automobilů k enviromentálně vhodnějším způsobům dopravy. Vedení města podporuje veřejnou dopravu a nakupuje bezbariérové autobusy splňující i přísné emisní limity. Trvalou změnou k lepšímu bude jistě nasvícení pěti přechodů v Jablonci nebo rozšíření počtu bezbariérových přechodů pro chodce spolu s vodícími pruhy pro nevidomé.

Nasvícené přechody

• Silnice I/14 U Zeleného stromu (od parku k prodejně nábytku)
  • K Liberecká (hned za křižovatkou Budovatelů-Liberecká)
  • Silnice 29029 Janovská (u křižovatky s MK J.K.Tyla)
  • MK Horní náměstí (od parkoviště směrem k průmyslovce)
  • MK Podhorská (u křižovatky s MK Smetanova)

ČSAD Jablonec nad Nisou a.s. připravila v rámci projektu Jablonec nad Nisou 2007 na pátek 21.září 2007 od 8:30 do 13:00 hodin na Dolním náměstí propagační akci veřejné dopravy. Vítané jsou především děti z mateřských a základních škol, ale samozřejmě také všichni ti, kterým není ekologie a udržitelný rozvoj cizí. Pro děti jsou nachystané:

• výstava moderních autobusů MHD
  • pamětní jízdenky pro děti
  • skládání puzzle
  • házení míčků na cíl
  • kreslení (autobusů)
  • přenosné dopravní hřiště - ve spolupráci s městskou policií
  • propagační předměty, omalovánky s tématikou MHD
  • okružní jízda historickým autobusem

Jablonec významně podporuje hromadnou dopravu, rozšiřují se spoje na stávajících linkách, např. na okružní lince č. 16 je v provozu nový spoj v pracovní dny, čtyři páry spojů na lince č. 5 z centra města přes Paseky do Jindřichova. Dále se zavádějí i nové linky, v tomto roce je to školní linka Š3 na trase Nová Ves - Sídliště Šumava - Žižkův Vrch a dále linka 19, která spojuje centrum města s oblastí „Na Dolině“ a v okolí ulic Lesní, Kokonínská a Raisova.

Město podporuje taktéž obnovu vozového parku, v tomto roce byl zakoupen autobus SOR BN 12 s motorem splňujícím emisní limity EURO 4 za 4.500.000 Kč.

Den bez aut

21. 09. 2007