Ekocentrum má své místo už i v Jablonci

Tisková zpráva 08.10.2010

V Jablonci nad Nisou dosud chybělo místo, kde by probíhala názorná ekologická výchova. Speciální výukové programy si školy musely objednávat jinde. To je však minulost. V rámci veletrhu Euroregion Amos zahájilo v prostorách Eurocentra svůj provoz také nové Ekocentrum.

„Protože význam ekologické výchovy v dnešním světě roste, bylo jasné, že v tomto směru má Jablonec co dohánět. Městské informační a kulturní centrum navázalo spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Český ráj a už v uplynulém školním roce si školy mohly vybírat z různých programů. Nyní otevíráme učebnu ekologické výchovy v Eurocentru,“ říká místostarosta Petr Vobořil. Podle jeho slov si zde děti budou moci vyzkoušet například práci s přírodním materiálem, setkají se tu se zvířaty, jako jsou hlodavci, plaz nebo hmyz.

Dalším krokem by mělo být zřízení ekocentra přímo v terénu, kde by byl možný ještě užší kontakt s přírodou. „Plánujeme sezónní pracoviště na místě nynější skládky poblíž Doliny. Pozemek bude potřeba nejprve zkultivovat, odstranit starou ekologickou zátěž. Na tyto úpravy i samotnou výstavbu žádáme o peníze z Evropské unie. V případě výstavby by dotace mohla činit až 90 procent,“ vysvětluje Vobořil. Sezónní ekocentrum by dle projektu měla tvořit menší budova obložená dřevem zasazená do venkovního areálu s parkovou úpravou, s obnoveným rybníčkem na zdejším potoce. Vzniklo by tak příjemné místo pro pozorování biosféry.

Nové Ekocentrum provozuje Středisko ekologické výchovy Český Ráj ve spolupráci s Jabloneckým kulturním a informačním centrem, o.p.s. Provozní hodiny se budou řídit dle požadavků škol a veřejnosti, přednost budou mít školská zařízení. Ekocentrum však počítá se zhruba šesti až osmi akcemi pro širokou veřejnost připravených na víkend. Kontakty na Ekocentrum i informace o jeho programu jsou na www.jablonec.com.

Vytvořeno 8.10.2010 12:45:54 | přečteno 4641x | Petr Vitvar
load