Dvanáct milionů stála zima 2012

24.02.2012 - Letošní zima dlouho vypadala, že bude hodně umírněná, čímž vzbuzovala naděje na šetření v rozpočtové položce určené na zimní údržbu. Jak však nepřicházela v prosinci, tak o sobě dala velmi jasně vědět v lednu a únoru. Zde je stručné shrnutí jejího průběhu.

Pátek 20. ledna

„Metr a půl sněhu a více jak 2,5 milionu korun z městské pokladny - to jsou základní aktuální čísla charakterizující lednovou zimní údržbu v Jablonci nad Nisou. Neustávající sněhové srážky opět zaměstnávají technické služby, kde je v současné době dispečer v pohotovosti na telefonní lince 24 hodin denně. Zimní údržba probíhá standardním způsobem, chodníky a komunikace se uklízí podle plánu ve stanoveném pořadí.“

Technické služby však již musely začít ten den se svozem sněhu na dočasnou deponii. Odváželo se ze zastávek MHD, z přechodů, kde sněhové bariéry překážely v rozhledovém poli, popřípadě od školských a zdravotnických zařízení.

Pondělí 23. ledna

„Téměř dvě stovky nákladních aut plných sněhu za poslední čtyři dny vyvezly Technické služby Jablonec z města na dočasnou deponii v sousedství překladiště na Proseči. I přes zvýšenou intenzitu práce jsou některé chodníky zavalené sněhem, neboť v Jablonci stále hustě sněží. A předpovědi hrozí silnými mrazy v noci ze středy na čtvrtek.“

Hrozící mrazy nutily k ještě masivnějšímu odvozu sněhu na deponii, a to i v noci. Technické služby využívaly k úklidu sněhu veškerou vlastní techniku, ale i tu o dodavatelů. Za uplynulé čtyři dny z města vyvezly 190 nákladních aut sněhu. Vzhledem ke stálému sněžení se operativní porady k úklidu sněhu konaly každý den.

Středa 25. ledna

„Zabezpečit průjezd sanitek, zásobovacích vozů a plynulý pohyb chodců i vozidel je jedním z hlavních úkolů města v tomto období.“

I když sněžit přestalo už v úterý kolem poledne, lidé měli stále co dělat s odklízením. Pracovalo se nepřetržitě 24 hodin denně. Sněhové bariéry způsobovaly potíže s parkováním v ulicích města, které měla částečně vyřešit parkoviště na Horním náměstí, v ulicích Korejské a 5. května v centru s vypnutými parkovací automaty. Veškerá technika byla v terénu. Četa pětatřiceti lidí uklízející sníh ručně začínala být unavená, a tak ji posílilo pět vězňů z rýnovické věznice a 16 pracovníků veřejně prospěšné služby. Společně odklízeli sníh z kontejnerových stání a chodníků. Úklid probíhal ve dne i v noci, kdy nákladní auta odvážela haldy sněhu na deponie do Proseče a za sportovní halu v ulici U Přehrady. Prioritou byla dostupnost a průjezdnost sídlišť.

Sníh, který do tohoto dne technické služby nestihly odvézt, zmrzl ve vyhrnutých bariérách na kost. Následující dny, kdy rtuť teploměru klesala i pod -20 stupňů, se nedalo dělat nic, jen čekat na oblevu.

Čtvrtek 16. února

V osm hodin ráno vyhlásil Jablonec první kalamitní stupeň. Sněžilo nepřetržitě už druhý den, jen v noci z úterý na středu napadlo ve městě dalších 24 cm sněhu. Kalamitní štáb nabádal Jablonečany k trpělivosti a ohleduplnosti a doporučoval, aby občané co nejméně jezdili autem, případně respektovali aktuální dopravní značení. Technické služby Jablonec nad Nisou, s.r.o. nasadily veškerou techniku, na pomoc přispěchali subdodavatelé, nehledělo se na čas. Všichni se snažili udržet město v provozu, odklízeli přístupy do zdravotnických a školských zařízení, u penzionů seniorů. Protože však nebylo možné uklízet sníh z chodníků a komunikací třetího pořadí v časových intervalech daných plánem zimní údržby, byl vyhlášen první kalamitní stupeň. Kalamitní štáb se od toho dne scházel denně.

Problém byly naváté závěje, ledovka a čas. „Letošní zima je neobvyklá v tom, že ještě nebyla obleva. Dlouho byla teplá, pak v krátkém časovém úseku hodně napadlo, zmrzlo a bez oblevy znovu napadlo. A padá dál. Nejsme schopní dodržovat časové lhůty,“ řekl tehdy Pavel Kozák, vedoucí oddělení správy komunikací a koordinátor zimní údržby. Sněhové frézy pracovaly nepřetržitě, avšak sníh z chodníků často nebylo kam odfrézovat. Hladkému průběhu zimní údržby nepomáhaly ani nevhodně zaparkované vozy, řidiči nedbali zákazových značek. Do odvolání byly vypnuté všechny parkovací automaty.

Pátek 17. února

Další 16 centimetrů sněhu spadlo během noci ze čtvrtka na pátek. V současné chvíli padá sníh s deštěm a I. stupeň kalamity ve městě stále trvá. Pokud je to možné, doporučuje se řidičům, aby své cesty do Jablonce omezili.“

V osm hodin zasedala komise zimní údržby, město bylo zasněžené, ale s opatrností průjezdné. Většina chodníků byla v kritickém stavu. „Je to boj s časem, jejich údržbu nestíháme, protože stále sněží,“ říkal Kozák. Nejkritičtějším místem v ten den byla otočka tramvaje u Tyršových sadů. Hromadil se tu prosolený sníh, odtával a tvořily se velké louže, které museli odčerpat hasiči.

Kalamitní komise se v pátek sešla znovu ještě odpoledne. Obleva a déšť společně s chemickým posypem přetvářela sněhové závěje ve vodu a ta se držela na komunikacích. Bylo třeba odkopat vpusti do kanalizace a vykopat sněhem strouhy, aby voda mohla odtékat. Kromě obratiště tramvaje stála voda také na okružní křižovatce Rýnovická – Tovární.

Sobota 18. února

„Sněžit v Jablonci zatím přestalo, hlavní tahy jsou mokré, ale bez problémů sjízdné, přesto I. kalamitní stupeň stále trvá. Důvodem je velké množství sněhu na sídlištích, v jiných částech zase velké množství vody.“

Ačkoliv sníh přestal padat už v noci, pracovaly technické služby naplno a pokračovaly nepřetržitě celý víkend. Kromě chodníků se uklízela hlavně sídliště, respektive rozšiřovaly se příjezdové komunikace ke stanovištím komunálního odpadu, aby bylo možné v pondělí svážet odpad dle harmonogramu SKS. Na některých místech se ještě objevily kaluže hluboké i několik desítek centimetrů, které pomáhali likvidovat hasiči svými čerpadly. Přesto už všichni zaznamenali mírné zlepšení.

Pondělí 20. února

Kalamitní štáb dnes v 9 hodin ráno odvolal I. stupeň kalamity. Další zimní úklid se vrátil do standardního průběhu dle schváleného plánu.

O víkendu připadlo dalších 11 cm mokrého těžkého sněhu, v noci z neděle na pondělí mrzlo, takže se na silnicích objevila ledovka. Ale obleva slibovala tání. Chodníky zanesené v plánu zimní údržby byly z 97 % vyčištěné, čisté byly všechny zastávky MHD, průběžně se odstraňovaly kaluže.

Ve schváleném rozpočtu města na rok 2012 je počítáno na zimní údržbu s částkou 20 milionů korun. Lednové husté sněžení přišlo Jablonec na 8 milonů korun, únorová kalamita je vyčíslená na miliony čtyři. Na listopad a prosinec letošního roku tak na zimní údržbu zbývá 8 milionů korun. V případě, že bude úklid sněhu probíhat jinak než dle plánu, bude město muset čerpat peníze z rezerv.

V současné době nadále pokračuje uvolňování parkovacích ploch, údržby chodníků a komunikací dle plánu zimní údržby 2011- 2012. Parkovací automaty jsou opět všechny spuštěné, kromě toho na Horním náměstí.

Statistika letošní zimy

finance

leden-únor 2012

12.000.000 Kč

spad sněhu

celkem od začátku zimy

290 cm

spad sněhu

13.–19. února

91,5 cm

chemický materiál

od začátku zimy

2160 t

inertní materiál

od začátku zimy

750 t

odvozy sněhu

od začátku zimy

20.504 t (3420 aut)

průměrná teplota

1.–22. února 2012

-7,5°C

Další informace

Zima v ulicích města 2012

Pluhování pěší zóny, foto: P. Vitvar

 

Pluhování silnice, foto: P. Vitvar

 

Parkovací automat, foto: P. Vitvar

 

Parkující auta, foto: P. Vitvar

 

Parkovací automat mimo provoz, foto: P. Vitvar

 

Zasněžená ulice Lidická, foto: P. Vitvar

 

Pěší zóna Komenského, foto: P. Vitvar

 

Shazování sněhu ze střechy, foto: P. Vitvar

 

Horní náměstí, foto: P. Vitvar

 

U radnice, foto: P. Vitvar

 

Frézování cesty, foto: P. Vitvar

 
 
Vytvořeno 24.2.2012 13:28:31 | přečteno 2326x | Petr Vitvar
load