Dva nové přechody od Jablotronu

13.05.2011 - Pět dopravních nehod se jen v roce 2010 stalo na naprosto přehledném úseku ulice Mánesovy. A právě ta pátá, obzvlášť tragická, kdy srazil řidič na přechodu otce se dvěma malými dětmi, rozhodla o tom, že zde Jablotron nechal přechody nasvítit a daroval je městu Jablonec.

Pět nehod v roce 2010, po dvanácti v letech 2009 i 2008. Otřesná čísla, která souvisí jen s velmi krátkým a přehledným úsekem ulice Mánesovy, již přetínají dva přechody, a to u křižovatky s ulicí Pod Skalkou a u další s ulicí Smetanovou. Důvodem těchto nehod byla ve většině případů vysoká rychlost či fakt, že řidič nedal přednost v jízdě.

A protože se pracovníci firmy Jablotron na tato neštěstí dívají přímo z oken, rozhodlo se vedení společnosti tyto dva přechody nasvítit. „Chceme tímto způsobem zvýšit bezpečnost chodců a věnovat jej jako dar městu Jablonec nad Nisou,“ říká Dalibor Dědek, jednatel společnosti Jablotron Holding.

Dar v hodnotě 123 000 korun bez DPH převzal od společnosti Jablotron symbolicky v pátek 13. května místostarosta Miloš Vele. „Město je za tento dar velmi vděčné. V době, kdy jsou výdaje města značně omezené, nám takovýto dar významně pomůže,“ konstatoval Vele.

Dva nasvícené přechody ve městě nejsou ojedinělou akcí, kterou Jablotron věnuje svému městu, V okolí své firmy udržuje zeleň a městský chodník před svým areálem nechal upravit, vydláždit a osadit obrubníky také na své náklady.

Nasvícené přechody ve městě

V Jablonci nad Nisou je včetně okružních křižovatek celkem 79 nasvícených přechodů. S těmi, které městu věnuje Jablotron jich bude 81. Nasvícení přechodů prokazatelně zvýšilo bezpečnost chodců a proto se město i nadále snaží jejich počet rozšiřovat. Bohužel letošní žádost o dotaci z Grantu Libereckého kraje byla zamítnuta.

Chodec je vidět na přechodu, ale i před vstupem na něj

Jedna z firem společnosti Jablotron Holding vyrábí i osvětlovací zařízení. K nasvícení přechodů, které Jablotron finacoval, však osvětlení z firemní produkce použito nebylo.

Přechody jsou nasvíceny metalhalogenidovými vybojkami o příkonu 150W. Použitá svítidla jsou typu SITECO SR100, 150W, HST W. Tato svítidla byla vybrána podle nejnovějších doporučení pro osvětlování přechodů. Ploché sklo, vyzařovací charakteristika svítidla a jeho přesné umístění od hrany přechodu zajišťují optimální světelné podmínky na přechodu. To zaručuje, že chodec je vidět nejen na přechodu, ale také před vstupem na něj.

Vytvořeno 13.5.2011 13:15:32 | přečteno 3063x | Petr Vitvar