Důležité je vědění

Tisková zpráva 23. 03. 2009

Lama Kansang Tamang v Jablonci, obrázek se otevře v novém okněV pátek odpoledne přijal jablonecký starosta Petr Tulpa v obřadní síni Ven. Lamu Kansanga Tamanga, který byl v České republice na pracovní návštěvě od 16. do 23. března. Starosta obdaroval lámu knihou o Českém ráji a obrazem Jizerských hor, láma věnoval starostovi Tulpovi bílou šálu na znamení úcty a pro štěstí.

Láma přijel do České republiky z Budapešti, kde vyučuje vadžrajánový budhismus, na pozvání ostravské skupiny Most, která podporuje aktivity v Tibetu. Během svého pobytu měl přednášky jak v samotné Ostravě, tak i v Opavě, Pardubicích, Praze a týden zakončil právě v Jablonci, kde byl už od čtvrtka. V Jablonci přednášel v rodinném centru Magnet v pátek a na víkend připravil v Magnetu seminář s názvem „Odpoutání od čtyř lpění“, což je jakýsi úvod do učení o mysli.

Petr Tulpa prohlásil, že i Jablonec se hlásí k podpoře tibetského sebeurčení a tak alespoň symbolicky svou podporu vyjadřuje vždy 10. března vyvěšením vlajky, za což mu láma Kalsang poděkoval. Politickou situaci v současném Tibetu však nechtěl příliš hodnotit, protože podle svých slov odešel z Tibetu do Evropy už v roce 1992. Nyní má aktuální informace zprostředkované jen prostřednictvím exilové tibetské vlády sídlící v severní Indii.

Láma Kalsang se zeptal jabloneckého starosty, jaká cesta ho přivedla od povolání učitele na radnici a konstatoval, že mu bude držet i v další práci pro veřejnost palce. „Důležité je mít cíl a snažit se pro něj vše udělat,“ řekl láma v závěru neformálního setkání, kdy poděkoval jabloneckém starostovi za přijetí a vyjádřil přání se s ním v budoucnu setkat znovu a v klidu si pohovořit hlouběji i o dalších tématech. „Budhismus souvisí s logikou a dalším věděním. A právě vědění je to důležité,“ uzavřel Ven. Lama Kalsang Tamang, který se před svým odchodem ještě zapsal do pamětní knihy města.

Vytvořeno 23.3.2009 8:09:58 | přečteno 2297x | Petr Vitvar
load