Další koncert k výročí významných jabloneckých rodáků a osobností

25.11.2011 - Slavnostní večer věnovaný Mimi Windisch-Jäckelové, Rudolfu Rudolfimu a Franzi Grundmannovi se uskuteční v pondělí 28. listopadu 2011 od 19 hodin v koncertním sále jablonecké Základní umělecké školy v Podhorské ulici 47.

Nad večerem, který pořádá Jablonecké kulturní a informační centrum, o. p. s. ve spolupráci s Domovem české hudby, o. p. s., převzal záštitu Petr Beitl, starosta města Jablonce nad Nisou.

Hudebně-literární večer připomene 105. výročí narození koncertní klavíristky, hudební pedagožky a komponistky Mimi Windisch-Jäckelové (* 1906 Jablonec nad Nisou, † 1986 Stuttgart, SRN) a 130. výročí narození operního pěvce Rudolfa Rudolfiho (* 1881 Jablonec nad Nisou, † 1960 Düsseldorf, SRN). Hudební osobnosti doplní připomínka 90. výročí úmrtí Franze Josefa Grundmanna (* 1863 Prkenný Důl u Žacléře, † 1921 Šumburk nad Desnou), spisovatele, novináře a sklářského dělnického vůdce z Jizerských hor.

O hudební část večera se postarají sopranistka Yukiko Šrejmová Kinjo, tenorista Ondřej Socha, kteří za klavírního doprovodu Lenky Navrátilové přednesou skladby z díla G. F. Händela, W. A. Mozarta, B. Smetany, R. Schumanna, G. Pucciniho a G. Verdiho. Hudební program byl pokaždé zajištěn ve spolupráci s o. p. s. Domovem české hudby z Prahy.

V literární části představí Marek Sekyra a Otokar Simm spisovatele Franze Josefa Grundmanna. Je jedním z více než čtyřiceti literátů zahrnutých v jejich nové knize nazvané Jizerské květy, antologie německy píšících autorů z Jablonecka a Semilska (19. století a 1. polovina 20. století). V publikaci najdeme ukázky literárních děl jak v původním německém jazyce, tak v překladu a přebásnění do češtiny. Knihu vydává Krajská vědecká knihovna v Liberci s finanční podporou města Jablonec nad Nisou a řady dalších sponzorů. K dostání bude od začátku prosince v Krajské vědecké knihovně v Liberci nebo v Jabloneckém kulturním a informačním centru v přízemí radnice.

Vytvořeno 25.11.2011 14:40:42 | přečteno 2001x | Petr Vitvar