Část dávek formou poukázek se vyplácet nebude

Tisková zpráva 16. 01. 2009

Od 1. ledna 2009 bude plátce dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvku na živobytí a mimořádné okamžité pomoci dle zákona vyplácet nejméně 35 % přiznané částky ve formě poukázky k nákupu zboží ve stanovené hodnotě. To říkalo oddělení sociálních dávek loni v prosinci a připravovalo se na tento nový způsob. Současná situace je však jiná.

V závěru roku totiž prezident republiky Václav Klaus podepsal novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi s účinností od 1. ledna 2009, která mj. změnila způsob výplaty příspěvku na živobytí a mimořádné okamžité pomoci. Z toho důvodu Oddělení sociálních dávek Humanitního odboru Městského úřadu v Jablonci nad Nisou nezačalo plošně poskytovat část příspěvku na živobytí formou poukázek opravňujících k nákupu zboží ve stanovené hodnotě.

Oddělení sociálních dávek se však této možnosti do budoucna úplně vzdát nechce. „K výplatě formou poukázek výše uvedených dávek chceme přistupovat v individuálních případech od března 2009, a to s přihlédnutím k situaci osoby v hmotné nouzi a k jejím schopnostem hospodařit s poskytnutou dávkou tak, aby nedocházelo k jejímu zneužívání,“ vysvětlila vedoucí oddělení Alena Beršíková..

Podle původního plánu měl jablonecký úřad od počátku tohoto roku dávky vyplácet ve dvou formách: peněžní (složenkou či platbou na účet) a 35% její výše formou věcnou, tedy poukázkami určenými výhradně k nákupu potravin. Náklady na poukázky měl hradit stát, a to z finančních prostředků získaných příslušným orgánem pomoci v hmotné nouzi prostřednictvím dotace poskytované podle zvláštního právního předpisu. Měsíční výše výplat tímto způsobem byla odhadována na cca 200 tisíc korun a poukazována měla být zhruba dvěma stovkám klientů.
Vytvořeno 16.1.2009 10:03:34 | přečteno 2209x | Petr Vitvar
load