Bude jablonec statutárním městem?

27.01.2012 - Na zasedání Rady města Jablonec nad Nisou 19. ledna 2012 informovala senátorka Mgr. Soňa Paukrtová členy rady o legislativní iniciativě spojené s projednáváním novely zákona o obcích v Senátu PČR, přičemž tato iniciativa spočívá v zařazení města Prostějov na seznam statutárních měst. Z hlediska velikosti dané počtem obyvatel je Prostějov menší než Jablonec nad Nisou.

Členové rady pověřili senátorku Paukrtovou, aby se na jednání Horní komory Parlamentu ČR rovněž zasadila o zařazení Jablonce nad Nisou mezi statutární města ČR.  Senát žádosti vyhověl a doporučil poslanecké sněmovně doplnit Jablonec do seznamu 24 statutárních měst.

Zastupitelstvo dnes návrh na zařazení města odsouhlasilo a pověřilo starostu, aby zařazení Jablonce do seznamu všestranně prosazoval.

„Zařazení Jablonce na seznam statutárních měst je pro Jablonec nejen prestižní záležitostí, ale má i význam z hlediska územního členění města a vzhledem ke snahám některých městských částí o odtržení  by bylo vhodným řešením, protože jen statutární města mohou být členěna na městské obvody s vlastní autonomií,“ řekl starosta Petr Beitl.

Na jednání zastupitelstva ve čtvrtek 26. ledna zavítal i poslanec Parlamentu ČR Petr Skokan. Popřál jabloneckým zastupitelům mnoho zdaru ujistil je o své podpoře: „Už víte, že senát podpořil návrh, aby se Jablonec stal statutárním městem – jsem připraven tento návrh v parlamentu podpořit, ale  i lobbovat u svých kolegů a kolegyň, aby se Jablonec statutárním městem stal, protože mu to bude určitě slušet,“ řekl.

Vytvořeno 27.1.2012 14:11:31 | přečteno 2393x | Petr Vitvar