Brazilci dnes na radnici

Tisková zpráva 19. 03. 2008

Dnes ve 14 hodin přivítá starosta města Petr Tulpa v obřadní síni jablonecké radnice oficiálně delegaci ze spřáteleného brazilského města Nova Petrópolis, která zavítala do České republiky už v pondělí.

Po příletu nejprve potomci českých emigrantů navštívili prostory Senátu ČR ve Valdštejnském paláci, v Černínském salónku Kolowratského paláce pohovořili se členy stálé komise senátu pro krajany žijící v zahraničí a se senátorkou Soňou Paukrtovou a byli přijati brazilskou velvyslankyní v ČR.

Úterý patřilo prohlídce Jablonce, a to velmi zevrubné. Nejprve navštívili Muzeum skla a bižuterie, odpoledne absolvovali procházku městem a rozhled z radniční věže s Václavem Vostřákem. Dnes dopoledne je čeká Česká mincovna, po obědě pak přijetí na radnici a po zahájení Velikonočních trhů (15.00 hod.) i první, tzv. gaučovské vystoupení. Ve stejném duchu se ponese i dnešní večer v Klubu Na Rampě, kde v rámci připraveného programu nabídnou brazilští hosté také ochutnávku svých tradičních jídel, maté a caipiriny.

Ve čtvrtek se výprava z Nova Petrópolis rozjede do Harrachova, kde si prohlédnou místní muzeum, pivovar a sklárnu a pokochají se pohledem z rozhledny Štěpánka. Večerní tečka je plánována do jabloneckého Městské divadla, kde se jim představí orchestr a sbor libereckého Divadla F. X. Šaldy s Requiem W. A. Mozarta nebo mohou jet do Aquaparku Babylon.

V pátek ukáže návštěvníkům Jablonec svou bižuterní tvář prostřednictvím produkce soukromé firmy, kde bude možnost si typické výrobky i zakoupit. Senioři delegace se odpoledne vypraví do České Lípy, folklórní soubor se přichystá na své další vystoupení v rámci Velikonočních trhů, a to od 15.15 hod. - tentokrát nám předvedou, jak se v Brazílii tančí česká polka.

Sobota se už nese ve znamení českých Velikonoc a jejich typickou ukázku jsou již tradiční Velikonoce na Dlaskově statku, kde brazilští hosté budou také součástí programu folklórního festivalu. V neděli pak výprava odjede na celodenní výlet na Velikonoční trhy do německého Budyšína a večer začne dámská část zahraniční delegace barvit vajíčka, aby byla připravena na pondělní koledu, kterou ta mužská část společně z muži ze souboru Nisanka v pondělí vyzkouší.

V úterý 25.3. vyjedou hosté na Kozákov a prohlédnou si Drábské světničky, ve středu 26.3. je pak čeká oběd na liberecké dominantě, v hotelu Ještěd s krajským radním Antonínem Schäfrem (12.00 hod.) a odpolední prohlídka Krajské knihovny, kde má město Nova Petrópolis připraven také program pro libereckou veřejnost od 18 hodin. Ve čtvrtek 27.3. se oficiální část delegace zúčastní jako hosté části zasedání jabloneckého zastupitelstva a navečer (od 18 hodin) se s nimi v prostorách Základní umělecké školy v Jablonci oficiálně starosta města rozloučí.

V pátek brazilská výprava navštíví Drážďany, v sobotu Frýdlantsko, odkud pochází předci mnohých z nich, a večer v jabloneckém divadle shlédnou představení muzikálu Muž z kraje La Mancha. V neděli 30. března pak návštěva ze spřáteleného brazilského města Nova Petrópolis odlétá zpět do svého domova.
Vytvořeno 19.3.2008 13:40:04 | přečteno 2030x | Petr Vitvar
load