Betonové dlaždice nahradí liberecká žula

29.07.2011 - Od 1. srpna vypuknou opravy pěší zóny v Lidické ulici. Jablonecká radnice uvolnila na rekonstrukci 650.000 korun. Nevyhovující betonové dlaždice a asfaltové záplaty by měly z pěší zóny zmizet do 15. září. Nahradí je kvalitní žulová dlažba.

Práce na opravách v Lidické ulici, a to v části od městské knihovny směrem nahoru až k městskému soudu, započnou v pondělí 1. srpna. „Podle plánu by mělo být vše dokončené do 15. září. Ale protože je nutné a velmi důležité dodržet přesně technologické postupy kvůli kvalitě díla, mohou termín prodloužit klimatické podmínky,“ říká vedoucí oddělení správy komunikací Pavel Kozák.

V Lidické ulici se budou v tomto čase vyměňovat současné nevyhovující betonové vymývané dlaždice včetně souběžných a příčných řad dlaždic žulových. „Všechny nahradí malá žulová kostka o velikosti osm až deset centimetrů. Před jejich pokládkou se nejprve upraví podkladní vrstvy a kostky se budou ukládat do cementové malty místo do kamenné drti. Malta vyplní také spáry mezi kostkami, což ještě zvýší trvanlivost dlažby a zabrání vyplavování spár,“ vysvětluje technologický postup Kozák a dodává, že právě cementová malta vyžaduje perfektní zatvrdnutí. „Proto bude třeba, aby všichni, chodci i dopravci dávali pozor, byli ohleduplní a na novou dlažbu vůbec nevstupovali nebo nenajížděli. Správné zatvrdnutí malty si vyžádá i několik dnů, proto prosíme veřejnost, aby přesně dbala pokynů zákazu vstupu.“

Rekonstrukci v hodnotě 650.000 korun budou provádět Technické služby Jablonec nad Nisou, s.r.o. Používat se bude materiál z regionu - liberecká žula. „Kámen je daleko trvanlivější materiál, bude lépe odolávat užívání komunikace oproti současné betonové dlažbě a je vhodnější do našich klimatických podmínek,“ uzavírá Pavel Kozák.

Projektovou dokumentaci na rekonstrukci v Lidické ulici vytvořil Ateliér 4, který ji musel konzultovat s ing. arch. Gavlasem, zpracovatelem původního řešení pěší zóny. Projekt byl konzultován i s odborníky pro orientaci nevidomých a slabozrakých. Výsledkem té bylo, že slepecké pásy nejsou na komunikaci třeba, protože tou vodící linií v ulici jsou budovy. Vodící pásy z dlažby proto zůstanou pouze na Dolním náměstí.

Pěší zóna v Jablonci je rozsáhlejší než jen zmíněná Lidická ulice. Zasahuje například do ulic A.Chvojky, Podhorské, Komenské, Anenské, Soukenné, U Muzea atd. Celkově byla zóna rozdělena do osmi částí a postupně bude zrekonstruovaná celá. Lidická ulice je však v současné době nejvíce poškozená, proto proběhnou opravy nejprve na ní, dalších sedm částí jablonecké pěší zóny je plánováno na následující roky.

Vytvořeno 29.7.2011 14:14:56 | přečteno 3931x | Petr Vitvar
load