Ani dnes Jablonec nevyhlásí kalamitní stav

Tisková zpráva 23. 02. 2009

Ve 13 hodin zasedla k další poradě komise pro zimní údržbu města Jablonce nad Nisou. Ani tentokrát se starosta na základě doporučení komise nerozhodl vyhlásit ve městě kalamitní stav.

Během víkendu spadlo v Jablonci dalších 25 centimetrů sněhu. Do boje s ním technické služby nasadily další techniku, na což bylo už v pátek na první schůzce komise pro zimní údržbu schváleno zvýšené čerpání finančního limitu o 150 000 korun denně. Během víkendu bylo nasazeno jedenáct nakladačů a osmnáct nákladních automobilů, dvě velké a dvě malé frézy. Odvezlo se 400 fůr sněhu denně, a to převážně z chodníků podél komunikací spravovaných Krajskou správou silnic Libereckého kraje. Na zastávkách, přechodech, na chodnících i ve výhledových polích křižovatek pracovalo na čtyřicet mužů s lopatami v rukou. Ruku k dílu přiložili nejen zaměstnanci TSJ, s.r.o., ale pomoc nabídly i některé jablonecké stavební firmy.

„V současné chvíli jsou komunikace v I. a II. pořadí sjízdné, větší problémy mají komunikace ve III. pořadí, ztížená je průjezdnost sídlišť a parkování na nich,“ konstatoval Pavel Kozák, technickoprovozní náměstek Technických služeb Jablonec, s.r.o. Podle jeho slov se však sníh stále znovu a znovu hromadí a čety TSJ se musí opětovně vracet ve velmi krátkém časovém úseku na již vyčištěné plochy. „Přesto nedoporučujeme vyhlašovat kalamitní stav. Jen bychom rádi pokračovali v režimu nastaveném o víkendu,“ dodal Kozák.

To potvrdil i starosta Tulpa: „Rozhodli jsme se, že ve zvýšeném čerpání limitu budeme pokračovat ještě do středy. Peníze budou stejně jako o víkendu použity na získání většího množství techniky na odvoz sněhu na úložiště a naší prioritou budou chodníky.“

Kromě chodníků to budou i hlavní pěší trasy. Pavel Kozák řekl, že upraví organizaci práce tak, aby právě tato místa byla dobře ošetřena. Přesto však je třeba upozornit, že vzhledem ke stále velkým sněhovým srážkám je třeba počítat s prodlouženými lhůtami na úklid sněhu. Průběžně dle plánu se bude také odklízet sníh z parkovacích ploch na sídlištích. Objevily se zprávy, že když sousední Liberec vyhlásil kalamitní stav, začal si půjčovat techniku na odklízení sněhu kromě jiných měst také z Jablonce. „Není tomu tak, všechna technika zůstala v Jablonci, najali jsme si ještě další a snažíme se přesně dodržovat plán zimní údržby,“ komentoval zprávu Kozák.

Technické služby se v neděli a dnes soustředily na přípravu k nástupu dětí do mateřských a základních škol po jarních prázdninách, zvýšený dozor na stejných místech prováděli také strážníci městské policie.

Podle nejaktuálnějších předpovědí počasí by měly dnešní velké sněhové přeháňky postupně přecházet v déšť a od středy ustávat, a to je i důvod, proč pokračovat v odvozu sněhu z města.

Další schůzka komise pro zimní údržbu je plánována na středu ve 14 hodin.

Vytvořeno 23.2.2009 16:25:25 | přečteno 2391x | Petr Vitvar
load