Albánský velvyslanec chce znovu navštívit Jablonec

Tisková zpráva 27. 07. 2007

Albánský velvyslanec v Jablonci, obrázek se otevře v novém okněVelvyslanec Albánské republiky pro Českou a Slovenskou republiku Qazim Tepshi navštívil při své návštěvě Libereckého kraje i Jablonec, kde se setkal také se starostou Petrem Tulpou. Oba pánové se sešli na půdě podniku Preciosa, a.s. a setrvali v téměř dvouhodinovém rozhovoru. Ten se týkal hlavně účelu velvyslancových cest, které v současné době podniká po České republice. Jak sám řekl, už v Praze mu kolegové z diplomatických kruhů vytipovali několik oblastí, které by určitě měl navštívit. Po výrazně průmyslovém Ostravsku, či velkém Brněnsku jmenoval pan Tepshi právě Jablonec, kde ho zaujala tradiční výroba skla. Dále projevil lítost, že nemohl navštívit jedinečnost Jablonce, a sice Českou mincovnu, jež je jediná v republice a je možným adeptem na budoucí ražbu českého eura.

Albánský velvyslanec v Jablonci, obrázek se otevře v novém okněAlbánský velvyslanec ujistil čelního představitele města, že Albánie se chce nyní učit, sbírat zkušenosti a hledat nová obchodní spojení, ale že jeho země má také co nabídnout. Hovořil o vytvoření „balíčků“ přizpůsobených na konkrétní skupiny, jež by se rozhodly Albánii navštívit - obchodníci, turisté, studenti apod. „Vím z vlastní zkušenosti, že nejprve se přijedu podívat sám, když jsem spokojen, přivezu rodinu a pak o své cestě vyprávím přátelům,“ vysvětloval Qazim Tepshi svou nabídku tématických cestovních balíčků. Řekl, že jeho země není jen tím, co prezentují světové televize. Není jen vyschlou a skalnatou pouští s chudými zemědělci, ale že v ní žijí i bohatí a kulturní lidé, mající zájem na rozšiřování cestovního ruchu i navazování plodných obchodních kontaktů. „I u nás jsou krásné hotely, příjemné restaurace a dobré bary pro návštěvníky ze zahraničí,“ ujišťoval přítomné albánský velvyslanec. „Navíc bychom rádi nakupovali přímo od výrobců, nechceme stále dostávat zboží z menších států, jako je například Česká republika, zprostředkovaně přes obchodníky pocházející ze světových velmocí,“ vysvětloval důvod svých cest za získáváním nových obchodních kontaktů velvyslanec.

Jablonecký starosta svůj zahraniční protějšek ujistil o tom, že zprávu o jejich setkání i kontakt předá místní okresní hospodářské komoře i velkým podnikům pracujícím na Jablonecku. „Samozřejmě, že využiji i svých kontaktů ve školách, řeknu jim o našem rozhovoru a nabídnu jim návštěvu vaší země. Kladný výsledek vám však nemohu slíbit,“ řekl Petr Tulpa, jenž věren svému původnímu povolání (jeden z předmětů, které vyučoval, je zeměpis) zahrnoval albánského velvyslance otázkami na charakter krajiny a rarity země, jakými jsou například ojedinělá jezírka tvořená přírodním asfaltem.

Qazim Tepshi byl příjemně překvapen starostovými znalostmi o Albánii a vyjádřil i potěšení nad tím, že hlava Jablonce neplýtvá sliby: „Jsem rád, že jste řekl, že se budete snažit, ale neslibujete. To mi stačí. Je lepší postupovat po malých krůčcích, než velkými skoky odejít od celé věci.“

Oba pánové se nakonec rozešli s přáním návštěvu zopakovat, ale tentokrát by velvyslanec Tepshi strávil celý den v Jablonci a prohlédl si i mincovnu, která byla kvůli celozávodní dovolené tentokrát zavřená.

Vytvořeno 27.7.2007 13:46:39 | přečteno 2508x | Petr Vitvar
load