Zastavení č. 9: Vyhlídka u Dobré Vody (630 m)

Ocitli jsme se před rulovou skalkou, která vyčnívá asi sedm metrů nad okolní terén a návštěvníkovi nabízí zajímavý rozhled. Pozoruhodná je však zejména geologická odlišnost skály od okolí, které je převážně žulové.

Kuriózní je i původní německý název Schnuppstein, pro který nebyl nikdy nalezen vhodný český ekvivalent, a proto má dnes skála prosté pojmenování Vyhlídka. Dřívější jméno souviselo s přezdívkou vlastníka pozemku, sedláka Karla Neumanna, zvaného Schnuppkarl, který byl znám svojí zálibou ve šňupání tabáku.

V roce 1902 se členové jabloneckého odboru Německého horského spolku zasloužili o zpřístupnění vrcholu. Zároveň byla vyhlídka zabezpečena kovovým zábradlím. Původně zde měla stát dokonce rozhledna, k realizaci záměru však nikdy nedošlo.

Dnes již není známo, kdy zmizel kříž s tělem Krista a nevíme ani, ve kterém roce byl upevněn stávající kovový žebřík, je však pravděpodobné, že se jedná o práci členů Horské služby z počátku osmdesátých let uplynulého století.

Rozhled je v současné době poněkud zastíněn vzrostlou vegetací, přesto je pohled k Jizerským horám a k Jablonci nad Nisou stále působivý. Docela blízko, v popředí nad Malými Vrkoslavicemi, se nachází obnovená restaurace Petřín s rozhlednou (zastavení č. 7). Skalka rozeklaná úzkou průrvou je zvlášť malebná na jaře, když rozkvete vzrostlá třešeň, která vlastní skálu znatelně převyšuje.

V roce 1995 bylo Rulové skalisko na Dobré Vodě registrováno jako významný krajinný prvek a je tedy dle zákona o ochraně přírody a krajiny chráněn před poškozováním a ničením. Na Jablonecku je dalších 15 významných krajinných prvků, většinou se jedná o luční společenstva.

Fotogalerie - zastavení č. 9

Mapa

 

Vyhlídka u Dobré Vody

 
 
Vytvořeno 22.6.2006 13:31:50 | přečteno 18370x | Petr Vitvar
load