Zwickau (SRN)

Statutární město s bohatou historickou a průmyslovou tradicí, ležící na úpatí Krušných hor. S rozlohou 102 km2 je Zwickau čtvrtým největším městem Svobodné spolkové země Sasko a zároveň i hospodářským a kulturním centrem západního Saska. Průmyslové tradice města jsou nerozlučně spjaty s těžbou hnědého uhlí, které se tu těžilo více než 100 let až do roku 1978, a s automobilovým průmyslem (např. značky Horch, Audi, Trabant či Volkswagen).

Památky a zajímavosti

Znak Zwickau

Zwickau toho však může nabídnout mnohem více: četné parky, velkoryse řešené pěší zóny lákají k procházkám, nákupům či posezení v četných restauračních zařízeních. Architektonicky zajímavé je hlavní náměstí s radnicí, divadlem a vznosnými měšťanskými domy. Rodiště slavného hudebního skladatele Roberta Schumanna vzdává svému géniovi hold impozantní sochou komponisty a Muzeem Roberta Schumanna, umístěném v jeho rodném domě v blízkosti náměstí. Městské divadlo disponuje profesionálním souborem činoherním, operním a muzikálovým, vlastním orchestrem a loutkohereckou skupinou. Kromě divadelní scény nabízí četné společenské příležitosti i nádherný secesní sál kulturního domu Neue Welt. V něm se také konají každoročně Mezinárodní interpretační soutěže o cenu Roberta Schumanna, ve kterých se střídají tři obory: hra na klavír, sólový a sborový zpěv. Postaráno je i o filmové diváky. Kino "Astoria" bylo před časem přestavěno na sedmisálové kino s nejmodernějším technickým vybavením.

Přiliv turistů zaznamenává každoročně městské Muzeum a městská knihovna pyšnící se stovkami vzácných historických tisků. Stejně jako Jablonec můžeme Zwickau nazvat "městem sportu". V posledních letech zde byl po rekonstrukci znovuotevřen známý automobilový závodní okruh Sachsenring.

Dnešní Zwickau

Městská doprava je řešena hustou sítí moderních tramvajových a autobusových linek, spojujících městské centrum s předměstskými sídlištními aglomeracemi v návaznosti na železniční dopravu.

Výhodná poloha města, ležícího mezi dálnicemi A4 Dresden-Eisenach a A72 Chemnitz-Plauen-Hof-Nürnberg nedaleko od hranic severních Čech a Bavorska je důležitým předpokladem pro širokou bázi obchodních vztahů. Po roce 1990 zaznamenává Zwickau nebývalý rozvoj průmyslu a služeb, výhodnými podmínkami přilákalo město mnoho nových investorů a podnikatelů. Před branami města na zelené louce vyrostla mohutná moderní automobilka Volkswagen, z jejíhož montážního pásu sjíždějí oblíbené vozy Passat. Od základů se změnila celá hospodářská infrastruktura města, vznikla nová průmyslová odvětví - výroba stavební keramiky, laků, léčiv, akumulátorů, modernizují se podzemní sítě, bytový fond, značné prostředky vkládá město do oblasti ochrany životního prostředí. Ve Zwickau se dnes vaří i skvělé pivo Mauritius a sídlí zde i firma Edelschmiede, zabývající se výrobou zlatých a stříbrných šperků.

Ve Zwickau najdeme také několik vysokých a odborných škol, jejichž historii můžeme vystopovat až do 15. století. Nejznámější z nich jsou Technická univerzita pro strojírenství a elektrotechniku, Pedagogická vysoká škola se specializací na cizí jazyky a Hudební konservatoř Roberta Schumanna.

Partnerství s Jabloncem

Podpis deklarace, obrázek se otevře v novém okně

Dohoda o partnerství mezi městy Zwickau a Jablonec byla znovu oficiálně uzavřena v roce 1991, i když vzájemné kontakty a původní partnerská dohoda spadají již do roku 1971. Dne 18. května 2001 podepsali tehdejší představitelé partnerských měst Jablonce nad Nisou a Zwickau, starosta Jiří Čeřovský a primátor Reiner Eichhorn Deklaraci o upevnění partnerských vztahů. Stalo se tak při slavnostním večeru v Městském divadle v Jablonci nad Nisou v úvodu výročního koncertu pěveckého sboru Janáček, věnovaného 100. výročí úmrtí hudebního skladatele Giuseppe Verdiho. Deklarace byla podepsána u příležitosti 30. výročí partnerských vztahů mezi oběma městy.

Partnerství se Zwickau se naplňuje, ve všech oblastech fungují vazby mezi sportovními kluby (zvláště pak mladí fotbalisté, sáňkaři, házenkářky, atleti), kulturními subjekty (např. letitá spolupráce pěveckých sborů Janáček a Sachsering či Vrabčáci a Schwanschloss) a v neposlední řadě i mezi hospodářskými komorami obou měst. Ve vzájemném kontaktu jsou některé školy. Na sídlišti Neuplanitz ve Zwickau dokonce najdeme i "Jabloneckou ulici".

Základní informace o městě

  • Země: Spolková republika Německo (Sasko)
  • Poloha: 241 - 444 m. n. m.
  • Rozloha: 102 km2
  • Počet obyvatel: 95 tisíc
  • Vzdálenost od Jablonce: 230 km

Další informace

Vytvořeno 10.6.2004 14:25:11 - aktualizováno 17.1.2011 9:54:27 | přečteno 14618x | Petr Vitvar
load