Marsciano (Itálie)

Městečko Marsciano leží v oblasti střední Itálie v samém srdci italského kraje Umbrie. Má kolem 17 tisíc obyvatel a rozlohu 161 km2. Je obklopeno městy zvučných jmen - na západě je to Orvieto, na východě Assisi, stotisícová Perugia na severu a Todi na jihu.

Charakteristika

Zimy jsou tu mírné a léta horká, prší zejména na podzim a na jaře. Marscianem protéká říčka Nestore, která je přítokem Tibery. V blízkém okolí se nacházejí termální lázně, minerální prameny a jezero. Jsou zde vynikající podmínky pro cestovní ruch.

Marsciano - znak  městaVelice důležitým sektorem je pro Marsciano zemědělství. Po 2. světové válce se velká část zemědělské výroby přesunula z pahorkatiny do nížiny kolem Tibery, kde byla úrodnější půda. Typickými produkty této oblasti jsou pšenice, kukuřice, tabák, různé typy zeleniny, slunečnice, ječmen a ovesné vločky. Hlavním pěstitelským artiklem jsou však olivy a víno. V Marscianu je hned několik míst, kde se lisuje olivový olej. Opravdovou pochoutkou je zdejší "bruschetta", což je topinka ochucená česnekem, solí a olejem.

V poslední době se stále více rozvíjí oblast, která má k zemědělství velice blízko, tzv. agroturistika. Průmysl se v Marscianu začal rozvíjet teprve po 2. světové válce. Je zde rozvinutý průmysl zpracovatelský, strojírenský, textilní a výroba keramiky. Dále tu najdeme i podniky s rukodělnou výrobou a výrobou cihlářských materiálů. Velkou tradici má i vysoce kvalitní řemeslná výroba. Snad nejtypičtější pro tuto oblast je právě cihlářská a keramická výroba a zpracování pálené hlíny. Aby se Marsciano mohlo stát centrem cihlářské výroby, spolupracuje město se zdejšími podniky na projektu obnovy starých vypalovacích pecí. Cílem tohoto projektu bude vytvoření muzea, při němž by mělo fungovat také výzkumné středisko se zaměřením na umění a stavitelství.

Partnerství s Jabloncem

Marsciano je vzdáleno od Jablonce nad Nisou přibližně 1 300 km. Dne 13. dubna 1999 podepsal tehdejší starosta Jablonce RNDr. Jiří Čeřovský spolu se svým protějškem v Marscianu, panem Gianfrancem Chiacchieronim, partnerskou dohodu. Marsciano se tak stalo čtvrtým městem, které se začlenilo mezi partnerská města Jablonce nad Nisou.

Základní informace o městě

  • Země: Itálie
  • Poloha: 184 m. n. m.
  • Rozloha: 161 km2
  • Počet obyvyvatel: 17 tisíc
  • Vzdálenost od Jablonce: 900 km

Další informace

Vytvořeno 21.6.2004 18:12:16 - aktualizováno 17.1.2011 11:19:47 | přečteno 11398x | Petr Vitvar
load