Jelenia Góra (Polsko)

Jelenia Góra (Jelení Hora) je největším městem v polské části Euroregionu Nisa. Nachází se v Dolnoslezském vojvodství na soutoku řek Bobr a Kamienna, v rozlehlé kotlině obklopené horskými masivy Krkonoš, Rudawy Janovické, Gór Kaczawskich a Jizerských hor.

Přesné datum založení města není známé, ale pravděpodobně vzniklo v letech 1278 až 1286 na území původní slovanské obchodní osady. Téměř 900 let historie se odráží v urbanistické podobě starého města a v množství architektonických památek. Nejcennější je zástavba starého města - domy s charakteristickým podloubím. K významným pamětihodnostem patří barokní kostel sv. Kříže, jehož kopule s pěti věžemi je chloubou protestantského baroka ve Slezsku.

Památky a zajímavosti

Jelenia Góra -znak

Jako partnerské město je Jelení Hora výhodná hlavně z hlediska geografické blízkosti - je lehce dosažitelná pro každého občana Jablonce nad Nisou. A její návštěva rozhodně stojí za to. Jde totiž o město starobylé a velmi malebné. Historickému středu vévodí náměstí s prstencem z podloubí, kde může začít vaše prohlídka památek: cesta k zámkům a palácům vede zbytky obranných zdí, gotickými a barokními kostely a ulicemi se secesními domy. Za zmínku stojí i horká vřídla a nádherné parky v Cieplicích, lázeňské části Jelení Hory.

Po prohlídce města můžete prozkoumat jeho okolí. Téměř z každého místa ve městě je možné spatřit hory a lesy, do kterých se dostanete pěšky během několika minut. Putování Krkonošským národním parkem a dalšmi příměstskými přírodními parky je příležitostí k přímému kontaktu s přírodou. Aktivní návštěvníci mohou vyrazit na výlety na kolech či na koních, vyzkoušet si horolezectví nebo absolvovat vyhlídkový let nad městem.

Partnerství s Jabloncem

Dohodu o partnerství podepsali tehdejší představitelé obou měst, Petr Tulpa a Marek Obrębalski, 19. prosince 2007 v Jelení Hoře. Bylo to logické vyústění dlouholeté přeshraniční spolupráce, která mezi městy probíhá v oblasti sportu (Sportovní hry mládeže, společná jízda cyklistů, atletické, fotbalové a střelecké turnaje), kultury (družby tanečních a hudebních souborů) i turismu (veletrhy cestovního ruchu). V současné době vznikají nové kontakty a projekty, např. odborné stáže mezi českými a polskými úřady práce nebo příprava společného projektu na podporu cestovního ruchu v rámci operačního programu přeshraniční spolupráce, který si klade za cíl revitalizaci jabloneckého přírodního areálu Srnčí důl na straně české a vybudování sportovního centra na úpatí Krkonoš na straně polské.

Základní informace

  • Země: Polsko
  • Poloha: 310 - 680 m. n. m.
  • Rozloha: 109 km2
  • Počet obyvatel: 84 tisíc
  • Vzdálenost od Jablonce: 50 km

Další informace

Vytvořeno 30.6.2008 8:06:51 - aktualizováno 17.1.2011 11:29:51 | přečteno 21265x | Petr Vitvar
load