Partnerská města
Historie a současnost partnerství Jablonce s dalšími městy.
Partnerství měst a obcí v evropském měřítku má více než padesátiletou tradici. Zahájilo ji partnerství měst a regionů mezi Francií a Německem po 2. světové válce a bylo chápáno jako jeden z prostředků ke zmírňování napětí mezi bývalými válečnými protivníky.
V Československu bylo v letech minulých navazování kontaktů přednostně orientováno na země tehdejšího socialistického tábora. Každému městu bylo v rámci bývalého Svazu československo-sovětského přátelství přiděleno nějaké město. Tak Jablonec nad Nisou získal na počátku 70. let své družební město Sobinka.
Značného pokroku a rozvoje v otázce meziměstských kontaktů došlo na Konferenci o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, konané v r. 1975 v Helsinkách za přítomnosti zástupců 33 evropských států, USA a Kanady. Jejich setkání bylo stvrzeno Závěrečným dokumentem. Ten obsahoval, mimo jiné, i spolupráci v humanitárních a jiných oblastech. A právě tato oblast byla významným impulsem pro rozšiřování spolupráce v oblasti kultury a vzdělávání, kontaktů a informací. Po roce 1989 nastala zcela nová situace v navazování a rozvoji partnerských vztahů mezi bývalými východními a západními zeměmi.
V současné době má město Jablonec nad Nisou zahraniční partnerské vztahy s městy Bautzen (SRN), Zwickau (SRN), Ronse (Belgie), Marsciano (Italie), Jelenia Góra (Polsko), Kaufbeuren (SRN) a Beihai (Čína).
Nejstarší partnerský vztah je s městem Zwickau, od roku 1971. Nejintenzivnější spolupráce je s městy Bautzen a Jelenia Góra, což je dáno především blízkostí obou měst. Nejvíce zajímavé z hlediska historie je partnerství s Kaufbeuren. To navázalo na již několikaleté kontakty, jež po roce 1990 vznikly mezi gymnáziem Dr. Randy a Jakoba Bruckera nebo Střední uměleckoprůmyslové školy a vyšší odborné školy Jablonec nad Nisou s německou Staatliche Berufsfachschule für Glass und Smuck Kaufbeuren - Neugablonz. Tuto městskou čtvrť založili po 2. světové válce lidé vysídlení právě z Jablonce a okolí, kteří zde dokázali rozvinout typicky jablonecký průmysl - výrobu bižuterie.
S městem Ronse je spolupráce datována od roku 1980 a její počátky byly odvozeny od výměnných pobytů občanů obou měst organizovaných tehdejším státním podnikem LIAZ. Nejmladším partnerským městem Jablonce je jihočínská Beihai. K podpisu smlouvy došlo v srpnu 2011, iniciátorem této smlouvy byla Okresní hospodářká komora.
Bautzen (Budyšín, SRN)

Historické město a správní centrum Horní Lužice na řece Sprévě. Při příjezdu do Budyšína jsou již z dálky viditelné siluety Peterského dómu a městských věží, které ve spojení se zčásti zachovalými středověkými městskými hradbami tvoří nezaměnitelnou siluetu historického jádra města, někdy pro svou podobu také nazýváné "Saským Norimberkem".
Beihai (Čína)

Město Beihai leží na jihu Čínské lidové republiky, oblast Guangxi. Nejpoužívanějším jazykem je kantonština, užívání mandarínštiny je v menšině.
Jelenia Góra (Polsko)

Jelenia Góra (Jelení Hora) je největším městem v polské části Euroregionu Nisa. Nachází se v Dolnoslezském vojvodství na soutoku řek Bobr a Kamienna, v rozlehlé kotlině obklopené horskými masivy Krkonoš, Rudawy Janovické, Gór Kaczawskich a Jizerských hor.
Kaufbeuren (SRN)

Čtyřicetitisícové město se nachází ve spolkové zemi Bavorsko a naleznete ho asi hodinu cesty po dálnici na západ od Mnichova. K zajímavostem města patří třeba středověké opevnění a Fünfknopfturm (věž s pěti makovicemi), klášter sv. Crescentie či relativně nová čtvrť Neugablonz. Za pěkného počasí se vám Alpy zdají být za humny. A opravdu, do alpského předhůří k pohádkovému zámku Neuschwanstein, je to z Kaufbeuren pouhých 35 km.
Marsciano (Itálie)

Městečko Marsciano leží v oblasti střední Itálie v samém srdci italského kraje Umbrie. Má kolem 17 tisíc obyvatel a rozlohu 161 km2. Je obklopeno městy zvučných jmen - na západě je to Orvieto, na východě Assisi, stotisícová Perugia na severu a Todi na jihu.
Ronse (Belgie)

Ronse je město s 24 tisíci obyvateli ležící v severní částí Vlámských Arden. Nachází se ve vzdálenosti 39 km od Gentu, 60 km od Bruselu, 100 km od Antverp a téměř 900 km od Jablonce. Ronse leží na jazykové hranici, v místě střetu dvou národních kultur - Vlámů a Valonů. Hovoří se zde vlámsky a francouzsky (dorozumíte se však bez obtíží též německy). Město je zasazeno do údolí toku řek Scheldy a Dendry, obklopeném zalesněnými vršky a malebnou krajinou, proto bývá také často označováno za "Královnu Vlámských Arden".
Zwickau (SRN)

Statutární město s bohatou historickou a průmyslovou tradicí, ležící na úpatí Krušných hor. S rozlohou 102 km2 je Zwickau čtvrtým největším městem Svobodné spolkové země Sasko a zároveň i hospodářským a kulturním centrem západního Saska. Průmyslové tradice města jsou nerozlučně spjaty s těžbou hnědého uhlí, které se tu těžilo více než 100 let až do roku 1978, a s automobilovým průmyslem (např. značky Horch, Audi, Trabant či Volkswagen).