O městě

, autor: Petr Vitvar

Základní informace o Jablonci nad Nisou

Kraj: Liberecký | Okres: Jablonec nad Nisou | Poštovní směrovací číslo: 466 01 | Počet obyvatel: 44 365 (k 1. 1. 2015) | Rozloha města: 31,38 km2 | Nadmořská výška: 380 - 758 m.n.m. | Části města: Mšeno, Rýnovice, Lukášov, Jablonecké Paseky, Kokonín, Vrkoslavice, Proseč nad Nisou, Jablonec nad Nisou | Vodní toky: řeka Nisa

Jablonec nad Nisou s téměř 45 000 obyvateli je správním, kulturním i sportovně rekreačním střediskem Jizerských hor. První zmínka o Jablonci je z roku 1356, avšak ke stálému osídlení dochází až v 16. století, kdy byla založena první skelná huť ve Mšeně a postaven i první kostelík. Zásadní změna ve vývoji města nastala ve 2. polovině 17. století. Začíná se rychle rozvíjet sklářství, ale současně se ukazuje, že Jablonec má i výhodnou polohu k provozování obchodu. Když se potom v 1. polovině 18. století objevily první bižuterní výrobky a byly na trhu hned úspěšné, nic nebránilo v dalším rychlém vzestupu města. V roce 1808 byl Jablonec povýšen na městys, a v roce 1866 dekretem císaře Františka Josefa I. na město. V té době už obchodoval s celým světem. Důkazem bohatství, které do Jablonce přicházelo právě v letech do 1. světové války, je celá řada významných staveb a celých čtvrtí. K nejzajímavějším patřily secesní budovy a soukromé vily v dnešní Podhorské ulici a ulici 28. října. Později vznikly dvě dominanty Jablonce, kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Horním náměstí a radnice na dnešním Mírovém náměstí. A jaký je Jablonec nad Nisou dnes? Slýcháme, že znovu městem skla a bižuterie, ale i městem sportu, branou Jizerských hor. Čím tedy může návštěvníky upoutat? Z pohledu kulturního především divadlem, které bylo po dvouleté rekonstrukci znovu otevřeno, Muzeem skla a bižuterie, secesními, bohatě zdobenými stavbami soustředěnými především v ulicích Podhorská, Lidická a 28. října. Zájemcům o sport a rekreaci se nabízejí sportovní areály na Střelnici a v Břízkách ve Mšeně, koupání ve třech jabloneckých přehradách, otevřené tenisové dvorce i kryté haly Nad Prosečí a v Břízkách, krytý bazén, bruslení na krytém stadionu, běžecký lyžařský areál v Břízkách, slalomový svah na Dobré Vodě, milovníkům koní jízdárny v Rýnovicích a nejbližším okolí. Jen 20 minut trvá cesta do Bedřichova nebo Horního Maxova, nástupních míst do Jizerských hor.

Turistické informace

Turistické informace o Jablonci a okolí, stejně jako kontakty na turistické informační centrum najdete na webu Visit Jablonec.

Zajímavosti města

Pamětihodnosti, architektura, přírodní zajímavosti v Jablonci nad Nisou.

Vnitřní turistický okruh

6,5 km dlouhá turistická trasa vede Jabloncem nad Nisou a spojuje zajímavá místa ve městě.

Historie

První zmínka o Jablonci je z roku 1356, avšak ke stálému osídlení dochází až v 16. století, kdy byla založena první skelná huť ve Mšeně a postaven i první kostelík.

Symboly města

K symbolům města patří především znak a vlajka města. Dále pak logo, slavnostní řetěz primátora a pečeť.

Pro meritis

Městská medaile za zásluhy o rozvoj města a jeho reprezentaci, za vynikající umělecká díla, vědeckou, kulturní a sociální činnost, obětavé nebo dlouhodobé výchovné a pedagogické působení, příkladné občanské činy i mimořádné osobní oběti ve prospěch města a jeho občanů.

Partnerská města

V současné době má město Jablonec nad Nisou zahraniční partnerské vztahy s městy Bautzen (SRN), Zwickau (SRN), Ronse (Belgie), Marsciano (Italie), Jelenia Góra (Polsko), Kaufbeuren (SRN) a Beihai (Čína).

Jablonecký měsíčník

Zpravodaj územně správního celku Jablonec nad Nisou. Archiv vydaných čísel, podmínky inzerce, statut a distrubuce.

Čestní občané

Významní občané města, kterým bylo uděleno čestné občanství.

Kronika města

Elektronická podoba novodobé kroniky města.

Ročenka města

Ročenky města Jablonec nad Nisou ke stažení.

Mikroregion Jizerské hory

Mikroregion Jizerské hory je dobrovolný svazek obcí se sídlem v Jablonci nad Nisou. Členy svazku jsou obce Bedřichov, Jablonec nad Nisou, Janov nad Nisou, Lučany na Nisou, Nová Ves nad Nisou, Pulečný, Rychnov nad Nisou, Smržovka, Rádlo, Dalešice a Maršovice.
load