Lidé, události

Sportovní události na Jablonecku v roce 2004

ÚTERÝ 16.3. - Nejlepší český výškař Jaroslav Bába, bronzový medailista z halového Mistrovství světa v Budapešti, uvedl do pohotovosti sběratele autogramů významných sportovců. Kdo nepropásl avizovanou autogramiádu, získal podpis i drobný prezent.

STŘEDA 17.3. - Divadlo F.X.Šaldy v Liberci zaplnili sportovci, kteří přišli na vyhlášení výsledků ankety „Nejúspěšnější sportovec kraje roku 2003.“ Dominovali jablonečtí zástupci z SKP (Sportovní klub policie) Jablonex. Akci pořádaly Deníky Bohemia společně s Krajským sdružením ČSTV a Libereckým krajem. - Jsme-li u anket, pojďme na konec roku 2004. V sobotu 18.12. se konalo v Praze vyhlášení nejlepších atletů roku. Pro Jablonec bylo úspěchem, že se dostala mezi nejlepší dvacítku i sedmička atletů s určitým vztahem k Jablonci. Stříbrnou příčku nejlepší české juniorky obsadila naše Zuzana Hejnová, která v hlavní anketě dospělých skončila dvanáctá.

DNY 18.-19.5. - V Německu se uskutečnilo oficiální jednání s partnery města Zwickau o spolupráci a výměně sportovců v letošním roce. Jsme-li u zahraničních kontaktů, přenesme se o měsíc dál. V sobotu 26. června se totiž na našich sportovištích ve Mšeně, Jabloneckých Pasekách a městské sportovní hale utkali mladí zástupci oddílů v rámci jubilejní 10. Olympiády mládeže partnerských měst. O medaile bojovali volejbalisté, basketbalisté, fotbalisté a házenkáři z Jablonce, Jelenie Gory, Bautzenu a Heidelbergu. Tři ze čtyř turnajů vyhráli naši sportovci a suverénně tak obsadili první místo. Další ročník soutěže bude v Polsku.

STŘEDA 26.5. - Starosta města přijal v obřadní síni na radnici oddíl odbíjené mužů TJ Bižuterie, který postoupil z druhé do první ligy. V roce 2004 nešlo o jediné setkání s vedením radnice ani o poslední ocenění sportovců. Například z Fondu na reprezentaci města a fondu starosty byly poskytnuté finanční dotace pětici mladých sportovců. Michaela Balatková dostala 8 500 Kč za 1. místo ve sprintu na 7,5 km a za 2. místo ve stíhacím závodě na 10 km na Mistrovství světa juniorů (MSJ) v biatlonu v Haute Maurienne Francie. O dva tisíce méně dostala Zuzana Hejnová za 2. místo v běhu na 400 m překážek (juniorský rekord ČR za čas 57,44 s.) na MSJ v atletice, Grosseto-Itálie. Pětitisícovkou byli oceněni: Miroslav Tomeš, 2. místo na MSJ v biatlonu, Haute Maurienne, Francie. Lenka Muclingerová, 2. místo při závodu štafet 4x7 km na MSJ v klasickém lyžování (Stryn Norsko) a Radka Vodičková za 1. místo na Mistrovství ČR v duatlonu a 2. místo na Mistrovství Evropy v triatlonu (Tiszaújváros, Maďarsko).

PONDĚLÍ 31.5. - Okresní svaz rekreačního sportu měl valnou hromadu. Zaznamenání hodný je fakt, že okres Jablonec získal na rekreační sport nejvyšší dotaci v rámci České republiky, a to ve výši 648 000 korun. Využilo ho na čtyři tisíce členů, které svaz v rámci okresu sdružuje. Šlo o jeden z nejvyšších počtů registrovaných členů. - Součástí kapitoly jsou závěry výzkumů agentury Factum Invenio, z něhož vyplývá, že dvě třetiny Čechů provozují nějaký sport, venkovní nebo halový. Jak často lidé sportují veku ukazuje přiložený graf.

ÚTERÝ 1.6. - Licenci dostalo třináct fotbalových klubu, zvěstoval tisk Rozuměj - přestože šetření úplatkářské aféry nebylo u konce a prvoligové fotbalové kluby sžírala nejistota, třináct z nich si mohlo oddechnout. Pro nadcházející ročník nejvyšší domácí soutěž dostalo třináct z nich potřebnou licenci. V první skupině označené ´licence udělena bez výhrad´ byl i Jablonec. Hurá?!

SOBOTA 19.6. - V úseku mládeže FK 97 došlo ke změnám. Představenstvo FK Jablonec 97 na svém mimořádném zasedání vyhlásilo soutěž k získání nejlepší koncepce komplexního a dlouhodobého řízení práce mládežnického úseku v oblasti sportovní i personální. - Libor Ježek, prezident FK Jablonec 97, v tisku prezentoval názor: Pokud ti, kteří pracují s mládeží nebo pro mládež, nebudou akceptovat zájmy klubu nad vlastními zájmy v rámci zpracované a schválené koncepce, nezbytně musí následovat i nutné změny v personálním obsazení.

ÚTERÝ 22.6. - Do nebe sportovců a novinářů odešel navždy Ladislav Prejza, osobnost jabloneckého sportovního dění. Dlouhá léta neúnavně informoval na stránkách regionálních novin čtenáře nejen o okresním i krajském fotbale, ale také atletice a dalších sportech. Působil jako funkcionář v řadě oddílů, organizační schopnosti prokázal coby šéf tiskového střediska při atletickém mistrovství Evropy v Praze.

STŘEDA 14.7. - Z nedostatků financí ukončil činnost dlouholetý klub stolního tenisu Tělovýchovné jednoty Liaz. Ze čtyřiceti hráčů, kteří hráli v osmi družstvech, přestoupila většina do TJ Bižuterie, tým E přešel pod Mukařov.

ÚTERÝ 10.8. - Kladivář Vladimír Maška získal olympijskou definitivu a stal se jediným jabloneckým atletem TJ Liaz, který reprezentoval Českou republiku na olympijských hrách v Athénách.

NEDĚLE 15.8. - Stadion Střelnic hostil fotbalové utkání mezi FK Jablonec a FK Baník Ostrava. Vzhledem k vyhlášené agresivitě ostravských fanoušků připravil pořadatel utkání FK Jablonec pro zápas taková opatření, aby proběhlo hladce a nedotkla se ho ani výstavba jižní tribuny. Bezpečí při utkání i po něm zajišťovala vedle bezpečnostní služby pořadatele i Policie ČR s pomocí Městské policie Jablonec. Město pak uzavřelo v den zápasu část ulice Vrkoslavické a omezilo parkování v ulici Turnovské. Lidé bydlící v dané lokalitě byli o tom vyrozuměni.

PÁTEK 3.10. - Město coby investor, společnost Sport Jablonec v úloze provozovatele plus akciová společnost Stavby silnic a železnic v roli generálního dodavatele - tři subjekty, které pořádaly slavnostní otevření atletického stadionu v prostorách sportovního areálu Střelnice. Symbolický křest obstarali sportovní osobnosti - oštěpařka Dana Zátopková, diskař Imrich Bugár a bronzový olympionik ve skoku do výšky Jaroslav Bába. Kvality stadionu otestovala mládež ze základních a středních škol, pro které připravila premiérové závody 5. ZŠ ze Žižkova vrchu. Pochopitelný jásot a nadšení sportovců i realizátorů odrážely novinové titulky: Atletům se splnil dávný sen - V Jablonci nad Nisou mají atleti svůj nový areál na Střelnici za téměř 55 miliónů korun - Zátopková pokřtila nový stadion - Jablonečtí atleti mají nový stadion - Střelnici otvíral i výškař Bába - Mládež pokřtila nový stadion - Jablonec: sto miliónů pro Střelnici.Co předcházelo? Zmíněné milióny na vylepšení sportovního centra na Střelnici se rozhodli radní sehnat nejen z městského rozpočtu, ale hlavně od státu a z Evropské unie, z fondů na podporu cestovního ruchu. Polovina peněz měla jít na výstavbu atletického stadionu a druhá na přestavbu hlavní jižní tribuny na fotbalovém stadiónu. Povedlo se a atletický stadion, poprvé oddělený od fotbalové části Střelnice, byl předán do zkušebního užívání 3. září. Vznikl na místě bývalého fotbalového ´škváráku´, pro jeho vybudování bylo nutno z prostorových důvodů zřídit téměř čtrnáctimetrový násyp z armované zeminy o objemu 36 000 metrů krychlových, ukončený železobetonovým límcem se stupněm pro diváky a oplocením. Bylo splněno to, s čím se kalkulovalo: s novou běžeckou osmidráhou dlouhou 400 m - tj. s evropskými parametry, se sportovišti pro skokany do dálky i výšky, koulaře, kladiváře, oštěpaře a řadu dalších. Nad sprinterskou rovinkou bylo vybudováno hlediště z monolitických železobetonových stupňů pro 1200 diváků včetně objektu pro rozhodčí a servis s ozvučením areálu. Celková plocha stadionu 14 073 metrů čtverečních, zatravněná plocha 6 509 m2. Investice ve výši 55 miliónů korun, z čehož více než 37 miliónů pokryla státní dotace.

NEDĚLE 12.9. - Fotbalovou tribunu Jih poprvé obsadili diváci při zápase s Teplicemi. Nová krytá tribunu pro 1850 sedících diváků, s délkou 85 metrů a šířkou dvanáct metrů vznikla během ligové přestávky. Stála 35,5 miliónů korun, jednadvacet miliónů šlo ze státní dotace, zbytek dodalo město. - Celková modernizace Střelnice dosáhla v roce 2004 přes 147 miliónů korun. Dlouhodobá koncepce dále počítala s přestavbou hlavní východní tribuny a výstavbou severní. Celková kapacita fotbalového stadionu se měla zvýšit na osm tisíc sedících diváků. Uvažovalo se i o rekonstrukci atletické haly. Megalomanské plány radních kritizovali nejen opoziční politici, ale i někteří spříznění zastupitelé a část veřejnosti. Další část - vrcholoví sportovci i řadoví nadšenci pohybu, mohli být spokojeni. V roce 2004 vydala radnice na údržbu a provoz městské haly, zimního stadionu, plaveckého bazénu a Střelnice téměř patnáct miliónů korun. Odpověď na otázku, kdo a kolik bude platit za provoz atletické haly a dalších nových sportovišť, jaksi chyběla odpověď. - Součástí kapitoly jsou materiály o přestavbě stadionu Střelnice a výstavby tribuny JIH ze zastupitelstva ze dne: 20.5.2004, 17.6.2004, 26.7.2004 a 2.9.2004.

ČTVRTEK 18.10 - byla valná volební hromada FK Elitex. V pondělí 25.10. valná hromada okresního svazu Tělesné výchovy. Čtyřiadevadesát tělovýchovných jednot (největší TJ Bižuterie), 238 oddílů a členů celkem 16 377, z toho 11 766 dospělých. Největší počet členů měl svaz rekreačního sportu (4 029), fotbal (3 365), třetí lyžaři.

PÁTEK 3.12. - Jablonecký oddíl juda hostil v prosinci japonského mistra Toshikazu Okadu. V pátek 3.12. ho na radnici přivítal i starosta města Jiří Čeřovský. Stalo se tak slavnostně v obřadní síni jablonecké radnice. - Něco více o japonském hostovi. Mistr Toshikazu Okada, 6. Dan, žák Tsunetane Ody, japonského mistra (spolupracovníka Jigora Kana, zakladatele juda), který vytvořil techniky boje na zemi (newaza) a přechodů z postoje na zem. Tyto techniky byly v roce 2004 součástí tradičního juda Ko Sen Judo, které se praktikovalo v Japonsku asi ve 3000 klubech juda. Z těchto technik se vyvinuly i všechny současné formy. Mistr Okada - coby jeden z hlavních učitelů technik Ko Sen Judo - předával své umění na seminářích v prestižních klubech juda v Itálii, Egyptě a USA. Člen Doyukikai, institutu Kodokanu, kde se studují katy.

Vytvořeno 27.7.2007 10:16:39 | přečteno 2209x | Petr Vitvar
load