Trh práce

Trh práce v roce 2004.

PODNIKÁNÍ, ÚŘADY

CELNÍ ÚŘAD - Celní úřad v Jablonci se přeměnil od 1.května na pobočku Celního úřadu Liberec. Někteří podnikatelé projevili obavu, že změnou nastanou potíže. Naštěstí byly plnohodnotně uhájené téměř všechny činnosti, které místní podnikatelé potřebovali. Jablonecký celní úřad patřil k těm vytíženějším v rámci regionu, denně zde odbavili celníci na 150 deklarantů.

JABLOTRON - Deník Jablonecka XII/152 na první straně informoval pod titulkem „Číňané padělali tisíce jabloneckých výrobků“ - Za plagiát pětadvaceti tisíc snímačů pro zabezpečovací systémy do Číny, Japonska a Thajska společnosti Jablotron (roční obrat přes 400 miliónů korun) zaplatili viníci licenční poplatek a ještě ušlý zisk.

SOARE SEKT - Na květnovém veletrhu Víno a destiláty získalo Zlatou cenu pořadatele víno Valtice od jablonecké společnosti Soare Sekt. - V příloze: 9.3. Soare chce více prorazit na zahraniční trhy - 19.3. Soare Sekt chce být dvojkou - 18.12. MfD / strana C3 - Češi už začínají vínům rozumět - Se spolumajitelem Soare Sekt Jindřichem Sobotou o cestě od dětských sektů po kvalitní vína - Soare je dobrá vizitka pro město - Starosta Jiří Čeřovský: Myslím, že s firmou Soare Sekt máme dobré kontakty. Vždy, když vyjedeme do jiného města, nezapomeneme její výrobky prezentovat. Také si nepamatuji, že bychom při nějakých slavnostních příležitostech podávali jiný druh šampaňského, než právě Soare. Že se firmě daří, je i dobrou vizitkou pro město.

ÚŘAD PRÁCE pomáhal najít práci nejen u nás, ale i v evropských zemích. V rámci celostátní sítě vytvořené k usnadnění volného pohybu pracovníků v rámci Evropského hospodářského prostoru měl i Jablonec k dispozici službu zvanou Eures. Zájemci o práci v zahraničí zde získávali informace nejen o volných pracovních místech, ale i životních a pracovních podmínkách členských států Evropské unie. Jak to bylo s nezaměstnaností v našem regionu? Grafy v příloze kroniky mapující míru nezaměstnanosti po měsících vycházejí ze zdrojů Úřadu práce Jablonec, novinové články z Deníku Jablonecka pod titulky: Nezaměstnaných v lednu přibylo - Únor: Firmy nadále snižují počty zaměstnanců - Nezaměstnanost v okrese vzrostla nejvíce v kraji - Nezaměstnanost šplhá stále výš - Nejnižší nezaměstnanost v kraji má Semilsko - Nezaměstnaných v dubnu ubylo - Květen: Nezaměstnanost v okrese klesla - Nejvyšší a nejnižší červencová míra nezaměstnanosti na Jablonecku/Nejvyšší procento má Pulečný - Srpen: Nezaměstnaných opět přibylo - Bez práce jsou také učitelé - Září: Nezaměstnanost nečekaně klesla - V říjnu lidí bez práce opět ubylo. Součástí přílohy kroniky jsou pak další grafy/novinové články: Porovnání počtu podnikatelů přihlášených na jabloneckém úřadě práce/Dnes podnikat je sebevražda - Bývalí podnikatelé hlásící se na úřadu práce/Na úřadě práce přibývá podnikatelů - Přírůstek nebo úbytek lidí s jedním nebo hlavním zaměstnáním/Ve státě ubylo podnikatelů - Podíl jednotlivých nástrojů na výdajích aktivní politiky zaměstnanosti/Úřad má víc peněz na zaměstnanost - Počet uchazečů v rekvalifikačních kurzech v září/Kurzy zvládlo třicet uchazečů - Počty lidí pracujících mimo svůj okres/Za prací jezdí lidé do Prahy a Boleslavi - Počet lidí, kteří dojížděli za prací do zahraničí/Za prací do zahraničí dojíždělo 271 lidí. Přílohu třetí kapitoly věnované ekonomice uzavírá ukázka inzerce a obchodních nabídek, které se snažily zaujmout a atakovat potencionální zákazníky.

Vytvořeno 27.7.2007 10:15:30 | přečteno 2337x | Petr Vitvar
load