Průmysl

Průmysl v roce 2004.

NÁVŠTĚVNÍCI MĚSTA SI MOHLI VYROBIT VLASTNÍ NÁHRDELNÍK

S ohlasem českých i zahraničních turistů se setkal nový suvenýr, který nabídlo informační centrum radnice. Potěšitelné bylo, že navázal na tradici sklářství a bižuterie v našem kraji.

Za pouhých pětapadesát korun českých si mohli zájemci pořídit krabičku se znakem města Jablonce nad Nisou, ve které našli vše potřebné k výrobě skleněného náhrdelníku - broušené perličky ve třech barvách, silonové lanko s komponenty a návodem. Nový suvenýr se stal jednou z odpovědí na četné dotazy turistů na zdejší sklářskou produkci.

BIŽUTERNÍ

PONDĚLÍ 21.6. - Evropský den hudby. Česká národní banka dala do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 150. výročí narození skladatele Leoše Janáčka. Podle výtvarného návrhu Jiřího Věnečka ji razila jablonecká mincovna.Ta vydala ve druhém pololetí i dvě pamětní medaile vztahující se bezprostředně k událostem v našem městě. Jednu u příležitosti návštěvy prezidenta v Jablonci, druhou k otevření Muzea skla a bižuterie. Tím samozřejmě výčet ražby zdaleka nekončí. Mincovna - mající vztah ke sportovním i kulturním událostem, byla autorem unikátní sady stříbrných a zlatých pamětních medailí k olympijským hrám v Athénách i k Mistrovství Evropy fotbalistů v Portugalsku, jakož i pamětní stříbrné mince ke stému výročí narození Wericha a Voskovce (výročí připadlo na březen a červen 2005) či stříbrné dvousetkoruny ke 425. výročí prvního vydání Kralické bible. Mincovna usilovala dále o ražbu euromincí. Ve středu 25. srpna 2004 si ji proto přijeli obhlídnout specialisté Evropské centrální banky. S ražbou se počítalo od nového roku, do konce toho letošního hodlala mincovna získat vedle auditu i další potřebná povolení. Její snahu podpořil starosta Jiří Čeřovský již na červencových stránkách Mladé frontě Dnes: Pokud se v jablonecké mincovně začne razit euro, pro město to bude jedině přínosem. Mělo by to hlavně nepřímé efekty v podobě zaměstnanosti a výběru daní. Nezanedbatelné ale není ani další zvýšení prestiže. Ne každé město se může pochlubit, že má mincovnu, která razí euro. Možná navážeme později i partnerství s městy, která mají své mincovny, neformální setkání již dříve proběhla se slovenskou Kremnicí. Nemáme moc možností, jak podpořit snahu mincovny o zavedení eura, jedině seznámit politiky při návštěvách Jablonce se skutečností, že tu mincovna je. Konec citace a informacím co se ražby týkalo. Protože:

BIŽUTERIE ČESKÁ MINCOVNA přestala v roce 2004 existovat! Tedy ne fyzicky, stala se součástí sklářského impéria - skupiny Ornela. Krajský soud vše posvětil koncem listopadu vymazáním BČM z obchodního rejstříku. Město Jablonec přišlo o jednu svoji slavnou legendu, lidé však naštěstí nepřišli o práci. Dál vyráběli bižuterii, mince ba i vánoční ozdoby, jen pod hlavičkou jiné společnosti a pod názvem Česká Mincovna. O spojení obou společností rozhodli akcionáři oficiálně již v roce 2003. Cílem bylo posílit hlavně export, aby odolal narůstajícímu tlaku konkurence (hlavně té levné a nekvalitní asijské). Sloučení mělo také přinést nový investiční i technický rozvoje. Od loňského října pak ležela na Úřadě pro hospodářskou soutěž a Antimonopolním úřadě žádost o povolení fúze. Docela dost dlouho se prošetřovalo, zda nedojde ke vzniku monopolu, který by ohrozil ostatní výrobce tradičního jabloneckého zboží. Dávno před fúzí však už byly obě firmy stejně kapitálově propojené, každá vlastnila pětinu akcií té druhé. Navzájem si ani nekonkurovaly, protože vyráběly odlišné produkty. Akciová společnost Ornela byla založena před deseti lety v rámci privatizace státního podniku České perličky Zásada a Desenské sklárny Desná v Jizerských horách. V roce 2004 patřila k největším výrobcům sklářských polotovarů v České republice, zaměstnávala na 1 200 lidí. S mincovnou vzrostl počet ke dvěma tisícům zaměstnanců. V příloze: Ražba oběživa a příprava na euro zůstanou prioritou - Mincovna vydělává na šampionátech - Bižuterie po letech krize zdolala levné asijské výrobce - Hospodářské výsledky v grafu.

JABLONEX - Další jablonecká tradice a nedílná součást českého bižuterního průmyslu procházela taktéž složitým obdobím. Situaci Jablonexu vyjádřil jeho generální ředitel a zároveň předseda představenstva Ing. Otakar Havel tak trochu zdravotní terminologií: „Stav naší akciové společnosti je možno považovat za velmi vážný a směřující k velkému operačnímu zákroku. Syndrom slábnoucí konkurenceschopnosti, který postihuje tradiční odvětví spotřebního průmyslu, nejvíce ohrožuje výrobu finálních artiklů a řadu z nich dostává na hranici životaschopnosti. Rostoucí ceny materiálových i energetických vstupů, posilování české koruny vůči hlavním světovým měnám, zvyšování minimální mzdy a mzdová valorizace jakož i zvyšující se nároky na sociální oblast, vytvářejí komplex faktorů, který akceleruje tlaky, odvádí zákazníky do dálněvýchodních zemí, zejména Číny a obecně zhoršuje naše postavení na světových trzích. Klasické obranné mechanismy, spočívající ve firemní restrukturalizaci, racionalizaci výrobních a obchodních postupů, zjednodušené organizace a řízení, úspoře pracovních sil atd., již v našem případě byly použity a vyčerpaly prakticky svůj potenciál. Změny v těchto směrech probíhají v Jablonexu nepřetržitě již řadu let a přispěly významně k tomu, že od roku 1998 společnost dokázala vytvářet kladný výsledek hospodaření.“ Tolik citace z úvodního slova výroční zprávy akciové společnosti Jablonex, která je společně se zprávou o vztazích mezi propojenými osobami v příloze kroniky. V předstihu dodávám, že v roce 2005 Jablonex předpokládal fúzi se svým vlastníkem, a to na základě rozhodnutí valné hromady většinového akcionáře tedy a.s. Ornela. V roce 2004 byly činěny všemi zúčastněnými subjekty zákonem stanovené kroky nutné k tomu, aby byl záměr naplněn. Základní zaměření a.s. Jablonex - tedy zajišťování vývozu bižuterních polotovarů, výrobků, vánočních ozdob a dalších doplňkových artiklů - se nezměnilo.

STROJÍRENSTVÍ

BRANO-ATESO - DJ v úterý 18.5. strana 18 pod titulkem Brano chce převzít jabloneckou firmu - Společnost Brano, která v Hradci nad Moravicí na Opavsku vyrábí autozámky a další díly pro automobilový průmysl, chce pohltit výrobce autodílů Brano-Ateso Jablonec. Oba podniky patřily do české strojírenské skupiny Brano Group. A.s. Brano-Ateso vloni vykázala zisk přes 69 miliónů korun oproti předchozím 63 miliónům.

TRW - Vedení amerického automobilového koncernu TRW rozhodlo o rozšíření obchodních aktivit ve svých pobočkách po České republice. Pro jablonecký závod, kde začala nová výroba kotoučových brzd pro automobilku BMW, to představovalo padesát nových pracovních míst.

V PŘÍLOZE - Zelený program Lucas Varity (změny areálu bývalých Autobrzd Na Roli) - V bývalém LIAZu začnou vyrábět ekologické autobusy - Preciosa: V Jablonci vyrobili trofej pro Miss Universe a Miss USA.

Vytvořeno 27.7.2007 10:15:10 | přečteno 5574x | Petr Vitvar
load