Peněžnictví

Banky, ceny, spoření v Jablonci nad Nisou v roce 2004.

BANKY, CENNÉ PAPÍRY, CENY, SPOŘENÍ

PORTFOLIO cenných papírů města Jablonec bylo během roku zhodnoceno o více než dva a čtvrt miliónů korun, v cenných papírech bylo uloženo 49 miliónů. Aktiva v podobě dluhopisů, akcií apod. spravovala Komerční banka a společnost ABN AMRO Asset Management. Komerční banka zhodnotila svěřený podíl o 4,19 procent, druhá společnost jen o 2,09 %. V příloze viz graf Městského úřadu Jablonec - Jak správci zhodnocovali jablonecké cenné papíry.

STAVEBNÍ SPOŘENÍ a hned po něm životní pojištění byl nejoblíbenější způsob ukládání peněz. První formu volilo v roce 2004 čtyřiapadesát procent Jablonečanů, druhou možnost pak tři lidé z deseti. Nejméně jsme věřili ukládání peněz do podílových fondů. K těmto závěrům dospěla ve svém průzkumu agentura Faktum Invenio.

PŘÍLOHA kroniky obsahuje i graf nejoblíbenějšího způsobu ukládání peněz, dále přehled nejčastějších míst, kde byly používány platební karty. Jsme-li u placení, součástí je tabulka hledisek důležitých při nákupu zboží. Z ní jednoznačně vyplývá, že u nakupujících hrála největší roli zkušenost a hned za ní pak kvalita zboží. Teprve až po nich následovala cena. Takže nebudou překvapující výsledky dalšího grafu, mapujícího ceny vybraných výrobků v Euroregionu Nisa. Součástí jsou dále: Průměrné ceny pozemků v Libereckém kraji (jablonecké pozemky byly drahé), Účely hypotéčních úvěrů (z hypotéky často koupen dům), Podíl domácností ve vztahu k životnímu minimu (tři procenta byla pod minimem), Porovnání některých průměrných cen potravin v České republice (Liberecký kraj měl nejdražší bílé víno a nejlevnější kuře), Vývoj cen vepřového masa (farmářům ceny moc nepřály) a Vývoz krajů v přepočtu na jednoho obyvatele (Liberecký kraj vývoz svého zboží zvýšil). Konec roku mapuje graf s obsahem - Jak vysokou sumu peněz hodláte utratit za vánoční dárky (lidi utráceli skoro jako vloni) a články s názvy: Lesníci už vybírají vánoční stromky - Vánoční stromek stojí i 700 korun.

P.S. My jsme zaplatili za krásnou borovičku 120 Kč a svátků si užili. Kéž už bych měla dopsanou kroniku roku 2004 a mohla se vrhnout na šťastný a veselý rok 2005.
Vytvořeno 27.7.2007 10:15:04 | přečteno 1860x | Petr Vitvar
load